KSeF: nowe ustalenia z lipcowych konsultacji
W czwartek, 18 lipca, w siedzibie Ministerstwa Finansów odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), w którym mieliśmy okazję uczestniczyć. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze ustalenia i zmiany, jakie zostały omówione podczas spotkania.
Kluczowe informacje ze spotkania
1. Termin wdrożenia KSeF
Potwierdzono utrzymanie dat wejścia w życie obowiązku KSeF: 1 lutego i 1 kwietnia 2026 r. To ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy mogą teraz pewniej planować swoje przygotowania do nowego systemu.
2. Zmiana schematu e-faktury
Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, schema FA(2) e-faktury ulegnie zmianie. Projekt nowej schemy FA(3) ma zostać opublikowany we wrześniu. Ta nieoczekiwana modyfikacja może wymagać od firm dodatkowych nakładów na dostosowanie systemów.
3. Wprowadzenie załączników do e-faktur
Zaproponowano wprowadzenie dobrowolnych załączników do e-faktur. To rozwiązanie ma umożliwić:
- ujmowanie skomplikowanych danych wymaganych przez przepisy,
- dodawanie danych przydatnych biznesowo, nawet jeśli nie są wymagane przez przepisy,
- korygowanie załączników.
Konsultacje dotyczące załączników mają rozpocząć się we wrześniu.
4. Tryb offline
Potwierdzono utrzymanie trybu offline, umożliwiającego wystawianie e-faktur poza KSeF i przesyłanie ich do systemu następnego dnia roboczego. To rozwiązanie ma być:
- dobrowolne i tymczasowe od 1 lutego 2026,
- prawdopodobnie dostępne przez półroczny okres przejściowy.
5. „Samoidentyfikacja” podatników
Wycofano propozycję "samoidentyfikacji" nabywcy w zakresie podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów podkreśla, że nadrzędnym celem jest „uproszczenie obowiązków związanych z KSeF”.
6. Faktury papierowe dla najmniejszych podatników
W okresie przejściowym utrzymana zostanie możliwość wystawiania faktur papierowych, ale tylko dla najmniejszych podatników. Limity to 450 zł za fakturę i 10 000 zł miesięcznie.
7. Wyrównanie środowisk testowego i produkcyjnego
Zapowiedziano prace nad wyrównaniem środowisk testowego i produkcyjnego, co ma ułatwić testowanie nowych rozwiązań. Roadmapa tych zmian ma zostać opublikowana we wrześniu.
8. Nowe przepisy
Projekt nowych przepisów ma zostać przedstawiony jesienią lub pod koniec wakacji. Wtedy też mają rozpocząć się konsultacje publiczne.
Podsumowanie
Lipcowe konsultacje KSeF przyniosły wiele istotnych informacji i zmian. Mimo że pewne obszary wciąż wymagają wyjaśnienia, charakter rozważanych modyfikacji nie jest na tyle rewolucyjny, by uzasadniać całkowite wstrzymanie przygotowań do wdrożenia systemu.
Warto podkreślić, że jest już wiele elementów, nad którymi firmy mogą i powinny pracować już teraz. Dotyczy to zwłaszcza tych aspektów KSeF, co do których nie ma dyskusji i nie spodziewamy się znaczących zmian. Proaktywne podejście do przygotowań może znacząco ułatwić późniejsze wdrożenie systemu i minimalizować ryzyko opóźnień.
Zachęcamy więc do rozpoczęcia lub kontynuowania prac przygotowawczych, jednocześnie monitorując rozwój sytuacji. Warto śledzić oficjalną stronę KSeF, gdzie po spotkaniu mają zostać opublikowane odpowiedzi na pytania w rozbudowanej zakładce „Pytania i odpowiedzi”.
W CRIDO pozostajemy zaangażowani w monitorowanie tych zmian i jesteśmy gotowi wspierać Państwa w procesie przygotowań do KSeF. Nasza ekspertyza pozwala nam identyfikować te obszary, które już teraz można optymalizować, jak i te, które mogą wymagać elastycznego podejścia w miarę pojawiania się nowych informacji.
Pamiętajmy, że mimo pewnych niejasności, ogólny kierunek zmian jest znany. Przygotowania rozpoczęte teraz z pewnością zaprocentują w przyszłości, pozwalając na sprawniejsze i mniej stresujące przejście na nowy system, gdy ten stanie się obowiązkowy.
Posłuchaj