Newsletter Samorządowy – to dwumiesięcznik, w którym eksperci CRIDO poruszać będą praktyczne zagadnienia podatkowe i prawne, z którymi mierzą się mniejsze i większe samorządy. Co do zasady – będą one dotyczyć przede wszystkim podatku od nieruchomości (PON) czy też VAT-u, niemniej będziemy się też starać poruszyć inne, mniej oczywiste zagadnienia, które mogą być ciekawe z perspektywy samorządów. Zachęcamy również do kontaktu i przedstawiania problemów, z którymi się Państwo borykają, byśmy mogli zająć się nimi w ramach naszego newslettera.

 

Subskrybuj newsletter

Newsletter samorządowy

Marzec 2023

  • Tym razem skupiamy się wyłącznie na kwestiach związanych z podatkiem od nieruchomości – w tym wydaniu szczególnie interesujące jest podsumowanie uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 października 2022 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości stacji redukcyjno-pomiarowych i im podobnych.
  • Zestawienie najważniejszych tez zawartych w uchwale wraz z krótkim komentarzem podsumowującym wnioski płynące z każdej cytowanej tezy.
  • Ponadto, w bieżącym wydaniu  znajduje się także omówienie ostatniego orzecznictwa sądów administracyjnych, dotyczącego opodatkowania PON wag samochodowych. Przez wiele lat kwestia ta nie była kontrowersyjna i panowało powszechne przekonanie, że wagi samochodowe to urządzenia techniczne opodatkowane jedynie od ich części budowlanych. W ostatnim czasie w orzecznictwie pojawił się jednak pogląd, że cała waga samochodowa może
    podlegać opodatkowaniu PON jako budowla. Warto śledzić kierunek, w którym będzie rozwijał się ten spór – może one mieć bowiem znaczenie dla opodatkowania również innych urządzeń na fundamentach

>Pobierz plik<

Grudzień 2022

  • W tym newsletterze poruszony został temat tzw. zwolnienia kolejowego w PON – już od pewnego czasu sądy dość jednoznacznie przyjmują pogląd korzystny dla podatników, wskazując że ze zwolnienia korzystać może bocznica
    kolejowa, która jest udostępniana na rzecz przewoźników (nawet, jeżeli mogą oni z niej korzystać jedynie potencjalnie), a także całe działki ewidencyjne przez teren których bocznica przebiega. W ostatnich miesiącach część sądów zaczęła jednak zwracać uwagę, że zwolnienie to stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, a więc nie może być stosowane przez podatników. Kwestia ta nie została jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięta, niemniej warto śledzić dalszy przebieg tego sporu.
  • podsumowanie 158. Konferencji podatkowej – Podatek od nieruchomości w 2022 r. – bieżące problemy i wyzwania (z perspektywy podatników i samorządów). Na konferencji poruszony został szereg niezwykle ciekawych i aktualnych problemów związanych z PON, o których wspominamy w podsumowaniu.

>Pobierz plik<

Listopad 2022

  • Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na spór dotyczący opodatkowania gazociągów, który znalazł swój finał w uchwale 7 sędziów NSA z 11 października 2022 r.
  • Oczywiście październik i listopad w dużej mierze upłyną pod znakiem ustalania wysokości stawek PON na 2023 r. – które z uwagi na powiązanie z inflacją mogą wzrosnąć nawet o 11,8% w stosunku do maksymalnych stawek na 2022 r.
  • Z perspektywy VAT – w końcu zostało potwierdzone, że JST mogą tworzyć grupy VAT od 1 stycznia 2023 r. Utworzenie grupy VAT może przełożyć się na efektywniejsze zarządzanie VAT naliczonym i przepływami pieniężnymi wśród jej uczestników – wato więc mieć świadomość tego rozwiązania.
  • Z pozostałych tematów – wraz z kończącym się okresem „większego nasłonecznienia” poruszamy zagadnienie opodatkowania paneli fotowoltaicznych, zaś z drugiej strony, w związku ze zbliżającą się zimą – temat opodatkowania kolejek linowych i wyciągów narciarskich. I na koniec zagadnienie mniej oczywiste, czyli opodatkowanie lamp oświetleniowych

>Pobierz plik<

Patrząc na dane publikowane przez MF, ok. 20% samorządów stosuje najwyższe stawki – w tym robią największe miasta, takie jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław. Można rozsądnie zakładać, że biorąc pod uwagę aktualne problemy finansowe samorządów, analogicznie będzie w 2023 r.”
Jan Furtas
partner w CRIDO
Rozstrzygnięcie NSA zapewne przełoży się też na spory dotyczące innych obiektów niż stacje redukcyjno-pomiarowe – zawarte w nim tezy będą miały znaczenie dla opodatkowania obiektów takich jak choćby agregaty sprężające występujące w sieciach gazowych czy transformatory i rozdzielnie w sieciach elektroenergetycznych. Niewątpliwie jest to jednak krok w kierunku doprecyzowania treści przepisów i zakończenia wielu sporów na linii podatnicy-samorządy.
Daniel Panek
menedżer w CRIDO
Powoływanie grup VAT przez JST może bowiem wpłynąć na efektywność rozliczeń finansowych, szczególnie w przypadkach, gdy np. (i) gmina realizuje inwestycje z wykorzystaniem spółek komunalnych, które wykazują nadwyżkę VAT naliczonego do zwrotu lub (ii) pomiędzy spółkami miejskimi, a JST lub po prostu pomiędzy spółkami miejskimi występują liczne świadczenia wzajemne.”
Tomasz Groszyk
starszy menedżer w CRIDO

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Napisz do nas

Dzieje się teraz w biznesie

Subskrybuj blogi