Newsletter Samorządowy – to dwumiesięcznik, w którym eksperci CRIDO poruszać będą praktyczne zagadnienia podatkowe i prawne, z którymi mierzą się mniejsze i większe samorządy. Co do zasady – będą one dotyczyć przede wszystkim podatku od nieruchomości (PON) czy też VAT-u, niemniej będziemy się też starać poruszyć inne, mniej oczywiste zagadnienia, które mogą być ciekawe z perspektywy samorządów. Zachęcamy również do kontaktu i przedstawiania problemów, z którymi się Państwo borykają, byśmy mogli zająć się nimi w ramach naszego newslettera.

 

Subskrybuj newsletter

Newsletter samorządowy | Listopad 2022 r.

Co znajdziesz w listopadowym wydaniu Newslettera?

  • Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na spór dotyczący opodatkowania gazociągów, który znalazł swój finał w uchwale 7 sędziów NSA z 11 października 2022 r.
  • Oczywiście październik i listopad w dużej mierze upłyną pod znakiem ustalania wysokości stawek PON na 2023 r. – które z uwagi na powiązanie z inflacją mogą wzrosnąć nawet o 11,8% w stosunku do maksymalnych stawek na 2022 r.
  • Z perspektywy VAT – w końcu zostało potwierdzone, że JST mogą tworzyć grupy VAT od 1 stycznia 2023 r. Utworzenie grupy VAT może przełożyć się na efektywniejsze zarządzanie VAT naliczonym i przepływami pieniężnymi wśród jej uczestników – wato więc mieć świadomość tego rozwiązania.
  • Z pozostałych tematów – wraz z kończącym się okresem „większego nasłonecznienia” poruszamy zagadnienie opodatkowania paneli fotowoltaicznych, zaś z drugiej strony, w związku ze zbliżającą się zimą – temat opodatkowania kolejek linowych i wyciągów narciarskich. I na koniec zagadnienie mniej oczywiste, czyli opodatkowanie lamp oświetleniowych

>Pobierz plik<

Patrząc na dane publikowane przez MF, ok. 20% samorządów stosuje najwyższe stawki – w tym robią największe miasta, takie jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław. Można rozsądnie zakładać, że biorąc pod uwagę aktualne problemy finansowe samorządów, analogicznie będzie w 2023 r.”
Jan Furtas
partner w CRIDO
Rozstrzygnięcie NSA zapewne przełoży się też na spory dotyczące innych obiektów niż stacje redukcyjno-pomiarowe – zawarte w nim tezy będą miały znaczenie dla opodatkowania obiektów takich jak choćby agregaty sprężające występujące w sieciach gazowych czy transformatory i rozdzielnie w sieciach elektroenergetycznych. Niewątpliwie jest to jednak krok w kierunku doprecyzowania treści przepisów i zakończenia wielu sporów na linii podatnicy-samorządy.
Daniel Panek
menedżer w CRIDO
Powoływanie grup VAT przez JST może bowiem wpłynąć na efektywność rozliczeń finansowych, szczególnie w przypadkach, gdy np. (i) gmina realizuje inwestycje z wykorzystaniem spółek komunalnych, które wykazują nadwyżkę VAT naliczonego do zwrotu lub (ii) pomiędzy spółkami miejskimi, a JST lub po prostu pomiędzy spółkami miejskimi występują liczne świadczenia wzajemne.”
Tomasz Groszyk
starszy menedżer w CRIDO

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Napisz do nas

Dzieje się teraz w biznesie

Subskrybuj blogi