Co się zmieni?

Podatek od tzw. przerzuconych dochodów, to nowa kategoria obciążenia podatkowego, któremu może podlegać polska spółka dokonująca rozliczeń ze spółkami z grupy kapitałowej.

Za przerzucone dochody mogą zostać uznane koszty poniesione pośrednio lub bezpośrednio przez polską spółkę na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu:

jeżeli ich suma poniesiona w roku podatkowym na rzecz podmiotów powiązanych i niepowiązanych, stanowi co najmniej 3% sumy kosztów uzyskania przychodów (w tym amortyzacji ŚT i WNIP) poniesionych w tym roku w jakiejkolwiek formie.

Kategorie te mogą zostać uznane za przerzucone dochody, jeżeli zostaną spełnione określone warunki:

oraz koszty te:

– stanowiły co najmniej 50% wartości uzyskanych przez ten podmiot przychodów określonych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym lub zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Co to oznacza?

Od kwoty „przerzuconych dochodów”, polska spółka zobowiązana będzie uiścić co do zasady 19% CIT (możliwe odliczenia od podatku, np. zapłaconego podatku u źródła czy 19% wartości nkup przy kosztach finansowania dłużnego) chyba, że wykaże, że podmiot powiązany, na którego rzecz zostały poniesione koszty, będący rezydentem podatkowym kraju UE lub EOG, prowadzi w tym państwie istotną rzeczywistą działalność gospodarczą.

W praktyce nowe przepisy mogą być szczególnie groźne dla grup kapitałowych np. ze Szwajcarii, USA czy Wielkiej Brytanii. Jednocześnie liczne niejasności w elementach definiujących nowy obowiązek, mogą wymagać indywidualnej oceny każdego przypadku.

Jak możemy pomóc

Podatek od przerzuconych kosztów będzie ogromnym wyzwaniem dla podatników dokonujących rozliczeń z tytułu kwalifikowanych usług w ramach grupy. W tym zakresie możemy:

  • dokonać analizy płatności, które mogą kwalifikować się przedmiotowo jako „przerzucone dochody” z uwzględnieniem dotychczasowego podejścia spółki w zakresie stosowania art. 15e ustawy o CIT
  • zweryfikować współczynnik kosztów kwalifikowanych w kosztach podatkowych łącznie
  • dokonać analizy warunków na poziomie kontrahenta/odbiorcy należności wraz z analizą stosownej dokumentacji źródłowej
  • dokonać analizy statusu kontrahenta/odbiorcy jako prowadzącego istotną rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju swojej rezydencji (UE/EOG)

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Skontaktuj się z nami

Dzieje się teraz w biznesie

Więcej artykułów
Subskrybuj blogi