Od kilku lat ostatnie dni listopada to terminy ogłaszania harmonogramów naborów ze środków funduszy unijnych na kolejny rok. W zeszłym roku w ramach programu Inteligentny Rozwój zaoferowano wnioskodawcom pulę ponad 4 mld PLN. W tym roku, mimo że kwota istotnie mniejsza (niecały miliard PLN), w planie konkursów znalazły się bardzo ważne z perspektywy przedsiębiorców konkursy.

Pierwszy z nich to Badania na Rynek (3.2.1 PO IR), które zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku (9 grudnia). Konkurs rozpocznie się 13 stycznia i potrwa do 17 lutego. Zaskakuje wysokość budżetu, wynoszącego aż 500 mln PLN. Konkurs przeznaczony jest na finansowanie projektów inwestycyjnych firm MŚP, realizujących wdrożenia wyników B+R do działalności gospodarczej.

Drugim z wyczekiwanych konkursów będzie najbardziej rozpoznawany program kończącej się perspektywy finansowej czyli Szybka ścieżka. Będzie to wspólny konkurs dla firm MŚP oraz dużych firm, a także dla konsorcjów również z udziałem jednostek naukowych. Ogłoszenie konkursu zaplanowano na 15 lutego 2021 roku, a sam nabór potrwa od 22 marca do 4 maja (w odrębnych rundach dla MSP i dużych przedsiębiorstw, których dokładne daty nie są jeszcze znane). Budżet przyszłorocznego konkursu wyniesie co najmniej 300 mln PLN. O wsparcie będą mogli ubiegać się wnioskodawcy realizujący swoje projekty poza woj. mazowieckim.

Oprócz powyższych najpopularniejszych konkursów w przyszłorocznej ofercie PO IR znaleźć będzie można konkursy w ramach następujących instrumentów:

  • Wsparcie przedsiębiorstw przygotowaniu do udziału w programach europejskich – Granty na Eurogranty (budżet 5 mln PLN)
  • Design dla przedsiębiorców – Dostępność+ (budżet 70 mln PLN)
  • Rozwój potencjału koordynatorów Krajowych Klastrów Kluczowych (budżet 50 mln PLN)
  • Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand - Konkurs dedykowany wystawie EXPO w Dubaju 2020 (budżet: 50 mln PLN).

Nie wypada przy tym zapominać o tegorocznych, nadal trwających naborach! Do końca roku trwa m.in. nabór wniosków w ramach Szybkiej Ścieżki – Koronarwirusy (https://crido.pl/blog-business/szybka-sciezka-walczy-z-koronawirusem/) czy też Kredyt na Innowacje Technologiczne (https://crido.pl/blog-business/kredyt-na-innowacje-technologiczne/).

Dokładny harmonogram POIR na 2021 r. dostępny jest na stronie programu pod adresem: https://www.poir.gov.pl/strony/skorzystaj/harmonogram-naborow-wnioskow/. Komplet harmonogramów naborów, również w ramach programów regionalnych, dostępny jest z kolei pod adresem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/skorzystaj/harmonogramy-naborow-wnioskow/harmonogramy-na-2021-rok/#/domyslne=1.