Po gorącej dla wielu podatników końcówce września (w szczególności dla tych, których rok obrotowy pokrywał się z kalendarzowym), czas pozostały do końca roku może upłynąć pod hasłem wywiązywania się z kolejnych obowiązków dokumentacyjnych związanych z tzw. raportowaniem country-by-country.

Co do zasady jednostki dominujące z siedzibą w Polsce są zobowiązane do złożenia raportu za 2017 rok do końca 2018 roku. Obowiązek dotyczy grup kapitałowych (1) których skonsolidowane przychody przekroczyły 750 mln EUR, (2) sporządzających skonsolidowane sprawozdanie finansowe oraz (3) w skład których wchodzą jednostki mające siedzibę / zarząd w co najmniej dwóch różnych państwach. Czekamy, aż Ministerstwo Finansów – zgodnie z zapowiedzią – opublikuje edytowalną wersję formularza CBC-R, który z pewnością ułatwi wywiązanie się z obowiązku raportowania.

Równolegle, członkowie grup kapitałowych, których wyniki są konsolidowane w sprawozdaniu finansowym grupy, objęci raportem CbC są zobowiązani do złożenia powiadomienia, w którego treści wskażą, że:

  1. są jednostką dominującą lub inną jednostką wyznaczoną do przygotowania i raportowania CbC dla grupy, albo
  2. należą do grupy, która zobowiązana jest do przygotowania raportu CbC i w swoim powiadomieniu wskazują jednostkę raportującą wraz z podaniem państwa lub terytorium, w którym zostanie przekazany Raport CbC.

Powiadomienia (CBC-P) za 2018 rok należy złożyć najpóźniej do końca grudnia 2018 rok (w przypadku podatników z rokiem obrotowym równym kalendarzowemu). Dla przypomnienia powiadomienia należy składać w formie elektronicznej do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe formularze mają być dostępne na portalu e-deklaracje. Sankcja za brak złożenia powiadomienia może wynieść nawet 1 mln PLN.

Warto przy okazji nadmienić, że aktualnie trwają prace nad kolejną wersją wyjaśnień z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Zgodnie z informacją na stronie MF publikacja ma się ukazać na początku grudnia br. Obecnie dostępna jest jedynie ubiegłoroczna wersja publikacji, o której pisaliśmy już na naszym blogu.

Aktywność MF w zakresie CBC nie ogranicza się jednak wyłącznie do interpretacji obowiązujących w tej materii przepisów. Po niespełna dwóch latach funkcjonowania instrumentu, Resort Finansów rozpoczął prace nad nowelizacją Ustawy z 9 marca 2017 roku o wymianie informacji podatkowych z innym państwami, która reguluje między innymi zasady raportowania CbC. Proponowane zmiany mają objąć, w szczególności:

(z mocą wsteczną dla podmiotów rozpoczynających rok obrotowy po dniu 31 grudnia 2016 r.)

  • wprowadzenie możliwości zastosowania raportowania zastępczego w przypadku państw, w których złożenie raportu nie jest konieczne oraz państwo to ma obowiązek przekazania złożonego raportu do Polski,

(z mocą wsteczną dla podmiotów rozpoczynających rok obrotowy po dniu 31 grudnia 2017 r.)

  • zmiana definicji grupy podmiotów – zakładane jest odejście od odwoływania się do przepisów o rachunkowości,
  • określenie kwoty progowej dla grupy sporządzającej skonsolidowane sprawozdanie finansowe w PLN w wysokości 3,25 mld PLN,
  • doprecyzowanie zasad przeliczania kwoty progowej dla grup sporządzających sprawozdanie w innej walucie niż EUR,

(obowiązujące po 30 dniach od dnia ogłoszenia ustawy zmieniającej – będą dotyczyć przyszłych lat sprawozdawczych)

  • zmiana terminu powiadomienia Szefa KAS o jednostce raportującej oraz państwa - najpóźniej do końca trzeciego miesiąca następnego sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów,
  • określenie sposobu kalkulacji kwoty progowej, gdy rok obrotowy jest inny niż 12 miesięcy – w wysokości 1/12 za każdy rozpoczęty miesiąc roku obrotowego,
  • doprecyzowanie sposobu przesyłania powiadomień, w tym również definicji środków komunikacji elektronicznej,
  • wprowadzenie obowiązku składania dodatkowych informacji lub wyjaśnień w języku polskim oraz angielskim,
  • wprowadzenie możliwości kontroli w zakresie wywiązywania się z obowiązków / składania wyjaśnień nieprawidłowości, których wyjaśnienie nie wymaga kontroli.

Projektowane zmiany znajdują się na zaawansowanym etapie legislacyjnym i już niedługo trafią pod obrady Sejmu.

Zobacz także: