Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Finansów przedstawiło w dniu 12 maja br. projekt ustawy nowelizującej ustawę o VAT, której zasadniczym celem jest wprowadzenie do porządku prawnego instytucji podzielonej płatności (tzw. split payment).

Jej zastosowanie ograniczone zostanie do transakcji realizowanych pomiędzy podatnikami VAT, z tytułu których płatność na rzecz sprzedawcy następuje za pośrednictwem rachunku rozliczeniowego prowadzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.

W ocenie projektodawcy, split payment umożliwi organom podatkowym monitorowanie i blokowanie środków na rachunkach VAT, eliminując ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem VAT. MF zakłada, że mechanizm ten utrudni, lub wręcz uniemożliwi, powstawanie nadużyć oraz wyłudzeń podatku VAT już na etapie samej transakcji.

Kluczowym założeniem nowego mechanizmu jest umożliwienie nabywcy towarów lub usług, który otrzymał fakturę z wykazaną kwotą podatku, podjęcie decyzji o zastosowaniu dedykowanego komunikatu przelewu podczas procesu regulowania należności. Użycie przedmiotowego komunikatu oraz uzupełnienie wymaganych w nim danych (m.in. kwoty netto oraz kwoty podatku), skutkować będzie podziałem płatności przez bank lub SKOK na dwa strumienie. Kwota netto zostanie przekazana sprzedawcy na stosowny rachunek rozliczeniowy, zaś kwota podatku - na jego odrębny rachunek VAT, do utworzenia którego zobowiązane będą z mocy prawa wspomniane instytucje finansowe. W konsekwencji, zasadniczą rolą rachunku VAT będzie gromadzenie kwot należnego podatku VAT otrzymanego przez dostawcę towarów lub usług z tytułu płatności dokonanych jego kontrahentów.

Projektowane regulacje w istotny sposób ograniczają możliwość swobodnego dysponowania środkami zgromadzonymi przez podatnika na prowadzanym dla niego rachunku VAT. Mogą być bowiem wypłacane wyłącznie w ściśle określonych celach, do których należy m.in.: dokonanie płatności kwoty VAT na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy, czy też dokonanie wpłaty VAT na rachunek urzędu skarbowego.

Dla nabywców decydujących się na korzystanie z instytucji podzielonej płatności Ministerstwo Finansów przygotowało system zachęt, do których należy:

  • wyłączenie stosowania przepisów o solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe dostawcy towarów;
  • wyłączenie stosowania przepisów o sankcji VAT w odniesieniu do kwoty podatku naliczonego wynikającej z otrzymanej przez nabywcę faktury, która została zapłacona z zastosowaniem podzielonej płatności;
  • brak stosowania podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 150% stawki odsetek za zwłokę, od zaległości w podatku VAT powstałej za okres, w którym 95% podatku naliczonego wykazanego w stosownej deklaracji VAT wynikała z faktur zapłaconych z zastosowaniem podzielonej płatności.

Co istotne, MF zaproponowało jednocześnie zmianę premiującą przedterminową (a zatem następującą, co do zasady, przed upływem 25. dnia miesiąca) zapłatę zobowiązania podatkowego w podatku VAT, gdy następuje ona z rachunku VAT. W takim przypadku, kwotę zobowiązania podatkowego pomniejsza się o iloczyn: zobowiązania podatkowego, stopy referencyjnej NBP (od 2015 roku wynoszącej 1,5%) oraz stosunku liczby dni pozostających do upływu terminu zapłaty zobowiązania do liczby 360.

Zgodnie z projektem, omawiane regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2018 r., przy czym banki oraz SKOK-i zobowiązane zostaną do utworzenia rachunków VAT dla posiadaczy rachunków do dnia 31 grudnia 2017 r.

 


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.