Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił w ubiegłym tygodniu jeden ze swoich sztandarowych projektów – pakiet „Konstytucji Biznesu”. Jednym z jego elementów, obok propozycji Prawa przedsiębiorców, jest projekt ustawy o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców.

Dokument wprowadza zmiany dotyczące rozliczenia m.in. w zakresie VAT. Po wejściu w życie proponowanych zmian, za nieściągalne uznawane będą te wierzytelności, które nie zostały uregulowane w ciągu 120 od upływu terminu płatności wynikającego z faktury lub umowy. W tym zakresie podatnik będzie miał możliwość skorzystania z „ulgi na złe długi” – skorygowania podstawy opodatkowania i wykazanego VAT należnego. „Termin ważności” zobowiązań skróci się zatem o 30 dni (z obowiązujących obecnie 150).

Korzyść wierzyciela jest zarazem bolączką dłużnika. Będzie on zobowiązany do skorygowania kwoty odliczonego VAT naliczonego w związku ze spóźnioną o 120 dni płatnością. Również w sytuacji gdy wierzyciel nie skorzystał z ulgi.

Poza powyższą zmianą, potencjalnie zwiększy się również liczba sprzedawców uprawnionych do zwrotu podatku podróżnym w ramach systemu TAX FREE. Dotychczas mogły z niego korzystać podmioty, których obrót w poprzednim roku przekroczył 400 000 zł. Pod rządami nowej „Konstytucji” limit ten zmniejszy się do 200 000 zł.

Podatnicy nie będą mieli ponadto obowiązku składania umotywowanych wniosków w przypadku wystąpienia przesłanek zwrotu VAT w terminie wydłużonym (180 dni) lub skróconym (25 dni).

Proponowane zmiany ułatwią życie niektórym podatnikom VAT. Są jednak niewielkim pocieszeniem wobec planowanego uszczelnienia systemu w ramach restrykcyjnej nowelizacji, która wejdzie w życie w 2017 r.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.