Wczoraj połączone Komisje Budżetu i Finansów Publicznych zajęły się uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o VAT. Dyskusja ogniskowała się wokół dwóch tematów: zasadności wprowadzania tzw. pre-współczynnika, który głównie dotknie jednostki samorządu terytorialnego i w sposób dość istotny ograniczy zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz skali walki z wyłudzeniami VAT.

W odniesieniu do tego pierwszego zagadnienia Ministerstwo Finansów niezmiennie podtrzymuje, że wprowadzenie tych przepisów wynika z prawa unijnego, a w szczególności z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja zobowiązała jednak MF do przeformułowania przepisu dotyczącego sposobu kalkulacji pre-współczynnika, w taki sposób aby był on bardziej jednoznaczny (dzisiaj odnosi się jednocześnie do dwóch różnych kategorii, tj. przychody i dochody).

Równie gorąco było przy okazji dyskusji nad możliwością rozszerzenia listy towarów objętych czy to solidarną odpowiedzialnością, czy też odwrotnym obciążeniem. Na przeszkodzie we wprowadzeniu nowych towarów na te listy mogą stanąć względy proceduralne. Co do zasady Senat nie może wykraczać poza materię ustawy przyjętej przez Sejm. Dodatkowo, MF wyraził swoją wątpliwość w rozszerzaniu listy towarów objętych odwrotnym obciążeniem ze względu na możliwość stosowania we wskazanych przypadkach konwencjonalnych metod, jak również mając zapewne w pamięci trwające obecnie prace nad alternatywnymi sposobami walki z wyłudzeniami.

Nie bez emocji Senatorowie dyskutowali o podwyższeniu stawki VAT na sprzęt przeciwpożarowy. Tutaj ponownie wątpliwości wynikają raczej z procedury niż braku chęci wykonania wyroku TSUE.