Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany mają ograniczyć prawo do odliczenia głównie w jednostkach samorządu terytorialnego. Ze względu na wykonywanie czynności wykraczające poza zakres opodatkowania i definicję działalności gospodarczej. Czy zmianą tą zostaną dotknięci również przedsiębiorcy, którzy poza działalnością gospodarczą mają przecież również całą sferę działalności prywatnej?

Wątpliwość ta dotyczy przede wszystkim prawa do odliczenia z tytułu nabycia bądź użytkowania samochodów osobowych, w przypadku których ustawodawca ograniczył już odliczenie do 50% w sytuacji mieszanego wykorzystania takiego samochodu, tj. zarówno do celów działalności jaki na cele prywatne. Analiza proponowanych przepisów, jak i znajomość całości rozwiązań w zakresie VAT, a przede wszystkim wiedza o przesłankach wprowadzenia 50% ograniczenia prawa do odliczenia prowadzi do wniosku, że nowe przepisy nowe powinny wpłynąć, co do zasady, na zakres prawa do odliczenia VAT przez przedsiębiorców w opisanym przypadku.

Inaczej oczywiście będzie w przypadku jednostek samorządu terytorialnego. Jeżeli, przykładowo, wójt używa samochodu do celów prowadzonej aktywności w ramach zadań gminy i jednocześnie wykorzystuje ten samochód do celów prywatnych, to w pierwszej kolejności będzie musiał określić wysokość podatku naliczonego przypadającego proporcjonalnie na działalność gospodarczą (na podstawie projektowanych przepisów), a dopiero do tak określonej kwoty zastosować 50% ograniczenie odliczenia – w związku z prywatnym wykorzystaniem samochodu.

Na razie przedsiębiorcy mogą spać spokojnie. Wbrew plotkom Ministerstwo Finansów nie szykuje zamachu na ich prawa w zakresie odliczania VATu.