Polski Ład wprowadza kilka porządkujących zmian do przepisów o cenach transferowych. Sporo z nich jest dla podatników korzystnych, ale trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak m.in. doprecyzowanie sankcji, połączenie odpowiedzialności za oświadczenie o dokumentacji i TPR w jednym dokumencie, zniesienie progu materialności dla dokumentacji Masterfile, czy zmiany w zasadach rozpoznawania korekty cen transferowych.

Najważniejsze zmiany

Terminy

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych ulega wydłużeniu o 1 miesiąc – będzie przypadał na koniec dziesiątego miesiąca po zakończeniu danego roku podatkowego. Obowiązek złożenia formularza TPR-C i oświadczenia o dokumentacji i rynkowości w jednym został wydłużony o 2 miesiące – przypadają na koniec jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, a obowiązek sporządzenia dokumentacji grupowej bez zmian – będzie przypadał na koniec dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Co istotne dwukrotnie wydłużono termin na przedłożenie lokalnej dokumentacji przez podatnika na żądanie organu podatkowego – 14 dni (w miejsce dotychczasowych 7 dni).

Local file – wartość transakcji

W przepisach Polskiego Ładu doprecyzowano co stanowi wartość transakcji w przypadku transakcji finansowych o charakterze depozytu (i podobnych) oraz transakcji umów spółek niebędących osobą prawną. Wedle zmienianych przepisów wartość tych transakcji ma odpowiadać:

Zaproponowano również zmianę liczenia wartości transakcji kontrolowanej w odniesieniu do podatku od towarów i usług. Wartość transakcji kontrolowanej wykazuje się w wartości netto (bez podatku VAT) za wyjątkiem sytuacji, w której podatek VAT zgodnie z przepisami nie stanowi podatku naliczonego lub nie stanowi podatku naliczonego w części, w której zgodnie z przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy VAT.

Local file – nowe zwolnienia z dokumentacji

Local file bez analizy cen transferowych

TPR – informacja o cenach transferowych

Informacja o cenach transferowych jest składana naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w terminie do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego przez podmioty powiązane:

Po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład TPR będzie jednocześnie oświadczeniem o tym, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

W przypadku otrzymania nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw lub innych świadczeń w naturze stanowiących przychód, ceny transferowe uważa się za ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, jeżeli przychód ten został dla celów podatkowych wykazany zgodnie z zasadą ceny rynkowej, co również będzie można potwierdzić w oświadczeniu.

Od tej pory informacja TPR będzie podpisywana przez:

– przy czym nie jest dopuszczalne podpisanie tej informacji przez pełnomocnika, z wyjątkiem pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem. Co ważne, wyznaczenie osoby wchodzącej w skład organu wieloosobowego do podpisywania informacji o cenach transferowych nie zwalnia pozostałych osób wchodzących w skład tego organu z odpowiedzialności za niezłożenie tej informacji.

Odpowiedzialność osobista – sankcje KKS

Polski Ład wprowadza/doprecyzowuje sankcje osobiste związane z odpowiedzialnością za ceny transferowe w ramach uszczelniania systemu podatkowego:

– podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych (w 2021 roku maksymalnie około 27 mln PLN).

Masterfile – dokumentacja grupowa

Powiązania

Powiązanie zachodzi pomiędzy spółką niebędącą osobą prawną a każdym z jej wspólników odrębnie. Ten przepis ma charakter systematyzujący i ma na celu oddanie innego traktowania komplementariusza i akcjonariusza, tj. potwierdzenie powiązania, bez względu na wielkość udziałów, pomiędzy SK czy SKA a jej komplementariuszami (odpowiadającymi za zobowiązania spółki bez ograniczenia). Powiązania między akcjonariuszami a spółką zachodzą w oparciu o wywieranie znaczącego wpływu, jak w przypadku spółek kapitałowych.

Doprecyzowano również kwestię wywierania znaczącego wpływu, odnosząc się również do udziału w stratach spółek. W sytuacji wystąpienia powiązań w momencie, gdy udział wspólnika w zyskach nie przekroczyłby progu ustawowego, a jednocześnie udział w stracie spółki zostałby określony na poziomie przekraczającym próg 25%, warunek wywierania znaczącego wpływu jest również spełniony.

Korekta cen transferowych

Modyfikacja (doprecyzowanie) warunku  ​

Modyfikacja warunku  ​

Uchylenie warunku ​

Pozostałe zmiany

Mechanizm safe harbour finansowy​

​ORD-U ​

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Skontaktuj się z nami

Dzieje się teraz w biznesie

Więcej artykułów
Subskrybuj blogi