Program Współdziałania – status po 4 latach od wdrożenia
Już ponad 4 lata minęły od wdrożenia do polskiego porządku prawnego Programu Współdziałania. Wejściu w życie z dniem 1 lipca 2020 r. regulacji dotyczących umowy o współdziałanie towarzyszyło wiele pytań, jak i niepewności co do powodzenia tego „projektu”. Jaki jest obecny status Programu? Czy można dalej ubiegać się o uczestnictwo w Programie? A jeśli tak, to czy warto podjąć taką inicjatywę?
Program Współdziałania – krótkie przypomnienie
Program Współdziałania to kompleksowa inicjatywa skierowana do największych podatników (o przychodach powyżej 50 mln euro), mająca na celu budowanie i zacieśnianie współpracy między podatnikami a administracją skarbową. Program opiera się na zasadach wzajemnego zaufania i transparentności.
Jest to rozwiązanie ze sfery tzw. cooperative compliance, opartej na wzajemnym dialogu i zaufaniu, której celem jest zwiększenie poziomu dobrowolnego wypełniania obowiązków podatnika, poprzez umożliwienie podatnikom osiągnięcia dodatkowych korzyści z funkcjonowania w sposób bardziej transparentny i uporządkowany.
Warunkiem koniecznym determinującym możliwość przystąpienia do Programu jest posiadanie przez podatnika skutecznych i adekwatnych Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego (internal tax control framework), współtworzących dojrzałą funkcję podatkową w organizacji. Po pozytywnym przejściu tzw. audytu wstępnego podatnik podpisuje z Szefem KAS umowę o współdziałanie. Z założenia, działając w ramach Programu, podatnik nie jest poddawany kontrolom, natomiast jest objęty tzw. audytem monitorującym, w ramach którego oceniana jest jakość i efektywność tzw. Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego i zarządzania ryzykiem podatkowym.
Obecny status Programu Współdziałania
Obecnie w pilotażu Programu Współdziałania uczestniczy 12 podmiotów (tj. 12 podmiotów podpisało już umowy o współdziałanie z Szefem KAS). Jednocześnie, są podatnicy, którzy w związku ze złożeniem wniosków o przystąpienie do Programu, obecnie znajdują się na etapie audytu wstępnego i po jego pozytywnym przejściu będą mieli możliwość dołączenia do uczestników Programu Współdziałania.
Warto wskazać, że nabór do Programu wciąż trwa i zainteresowane podmioty w dalszym ciągu mogą występować z wnioskami o zawarcie umowy o współdziałanie.
Czy warto aplikować do Programu?
Skoro drzwi do udziału w Programie Współdziałania dalej pozostają otwarte, to nie pozostaje zapytać o nic innego jak czy warto w takim Programie się znaleźć?
W tym miejscu należy wskazać, że udział w Programie Współdziałania niesie ze sobą wiele korzyści, zagwarantowanych na poziomie ustawy. Jedną z głównych zalet Programu jest możliwość zawierania tzw. porozumień podatkowych (w odformalizowanej formule), w ramach których można chociażby potwierdzić interpretację określonych przepisów prawa podatkowego i tym samym istotnie zwiększyć bezpieczeństwo podatkowe spółki i uzyskać pewność poprawnego stosowania prawa podatkowego w czasie teraźniejszym. Dodatkową zaletą udziału w Programie Współdziałania jest zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku minimalnego, o którym mowa w art. 24ca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czy wyłączenie obowiązku raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR). Program zakłada także priorytetową obsługę uczestników Programu i indywidualne podejście do każdego z nich.
Poza tym podatnik może uzyskać (lub wynegocjować) szereg dodatkowych ułatwień w raportowaniu i rozliczaniu podatków, a ewentualne błędy nie skutkują odpowiedzialnością karno-skarbową. Dodatkowo, Program zakłada pewne preferencje w zakresie odsetek za zwłokę, w tym brak odsetek za zwłokę od zobowiązań podatkowych powstałych w okresie objętym audytem monitorującym, jeżeli podatnik złoży z własnej inicjatywy prawnie skuteczną korektę deklaracji oraz dokona wpłaty zaległości podatkowych w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.
Co istotne, pierwsi uczestnicy Programu Współdziałania podpisali umowy o współdziałanie w 2022 r., stąd analizując kwestię udziału w Programie, warto wsłuchać się w ich głos, który wybrzmiał podczas konferencji poświęconej Programowi, organizowanej w lutym br. – podsumowanie konferencji znajduje się w następującym wpisie: Dalszy rozwój Programu Współdziałania w Polsce – podsumowanie konferencji podatkowej z 2 lutego pt.: „Pierwsze doświadczenia oraz perspektywy Programu Współdziałania” (crido.pl) Wygląda na to, że Program jest bardzo pozytywnie oceniany przez jego uczestników.
Podsumowując, zachęcamy do rozważenia, czy może Państwa organizacja nie jest gotowa do aplikowania do Programu Współdziałania, bo jak wynika z powyższego, Program Współdziałania może przynieść wiele korzyści.
Jak możemy pomóc?
Zespół ekspertów CRIDO składający się z doradców podatkowych i audytorów wewnętrznych wspiera Klientów zarówno w przygotowaniu do aplikacji do Programu Współdziałania, w samym procesie aplikowania do Programu Współdziałania, jak również już w trakcie trwania Programu. Nasze wsparcie może obejmować m.in. zweryfikowanie obecnego stanu Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego w spółce w porównaniu z wymogami Programu Współdziałania, przedstawienie rekomendowanych modyfikacji w procesach podatkowych, pomoc w przygotowaniu formalnego wniosku o udział w projekcie, jak i wsparcie na dalszych etapach.
Nasz zespół posiada kompleksowe doświadczenie we wspieraniu podmiotów zainteresowanych Programem Współdziałania. Asystowaliśmy aż 3 z 12 podmiotów, które podpisały umowę o współdziałanie, wspieramy kolejne podmioty będące w trakcie audytu wstępnego oraz przeprowadziliśmy jeden z pierwszych niezależnych audytów funkcji podatkowej w Polsce.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Zarządzanie podatkami (Tax governance) oraz ze stroną Taxgov.pl
Posłuchaj