Zwolnienie z obowiązku rejestracji na kasach fiskalnych – rewolucja w sprzedaży samoobsługowej?
W ostatnich dniach na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt kolejnego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które planowane są na 2025 r. oraz 2026 r.
Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z projektem cyklicznie wydawanego rozporządzenia, które co do zasady „powtarza” funkcjonujące już dotychczasowo zwolnienia z fiskalizacji dla określonych dostaw towarów i usług. Pomimo, że od czasu do czasu ustawodawca wprowadza pewne odstępstwa, które dotykają specyficzne kategorie podatników, zasadniczo jednak przy nowych rozporządzeniach nie spodziewamy się zmian, które moglibyśmy określić mianem „kontrowersyjnych”. Czy tak będzie również w przypadku obecnie opublikowanego rozporządzenia?
Nowy projekt rozporządzenia wprowadza dość istotną zmianę
Zmianą istotną i jednocześnie nieoczekiwaną jest objęcie bezwzględnym obowiązkiem fiskalizacji dwóch, dotychczasowo korzystających ze zwolnienia, rodzajów dostaw towarów i świadczenia usług:
- dostawa towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar – a zatem sprzedaż realizowana poprzez różnego rodzaju maszyny vendingowe,
- świadczenie usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w gotówce lub innych formach.
Jak wskazuje ustawodawca, projektowane rozporządzenie jest rezultatem zgłaszanych wniosków dotyczących nadużyć związanych z ukrywaniem rzeczywistej sprzedaży. Co więcej, proponowane rozwiązania mają adresować również postulaty organów kontrolnych KAS, które w ramach czynności kontrolnych identyfikują nieprawidłowości właśnie w tych obszarach.
Co to oznacza?
Proponowana zmiana może wywołać niemałe zamieszanie wśród podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności realizują sprzedaż poprzez samoobsługowe automaty, urządzenia lub maszyny.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, obecnie taka sprzedaż jest z fiskalizacji zwolniona (z niewielkimi wyjątkami, jak np. sprzedaż paliw). Zakładając, że nowe rozporządzenie zostanie przyjęte w obecnym kształcie, objęte zmianą podmioty zostaną zmuszone do odpowiedniego przygotowania posiadanych automatów pod kątem technicznym (wyposażenie urządzeń w możliwość fiskalizacji), jak również potem do realizacji obowiązków o charakterze ewidencyjnym – takich jak wystawianie paragonów czy przechowywania raportów dot. sprzedaży.
Sposób sformułowania przepisów określających nowe kategorie dostaw objętych obowiązkiem fiskalizacji na ten moment nie zakłada, aby obligatoryjne ewidencjowanie sprzedaży miało dotyczyć wyłącznie niektórych typów samoobsługowych maszyn i urządzeń. Można jednocześnie spodziewać się, że intencją ustawodawcy – szczególnie uwzględniając cel nowych regulacji, jakim jest zwalczanie nadużyć – będzie objęcie obowiązkiem możliwe szerokiego spektrum, jeśli nie wszystkich, podatników prowadzących tego typu sprzedaż. Nie ulega natomiast wątpliwości, że niezidentyfikowanie na czas nowego obowiązku, a w rezultacie niedochowanie obowiązku fiskalizacji, będzie wiązało się z dotkliwymi konsekwencjami po stronie podatników do tego zobowiązanych.
Końcowo warto pamiętać, że poza dyskutowanymi powyżej zmianami w zakresie urządzeń samoobsługowych, obowiązek fiskalizacji zostanie poszerzony m.in. o usługi parkingowe oraz zakresowo rozbudowany w odniesieniu do dostaw urządzeń takich komputery czy wyroby elektroniczne. Zmiany wejdą w życie już 1 stycznia 2025 r., a podatnicy obecnie korzystający ze zwolnień będą natomiast objęci rocznym okresem przejściowym, obowiązującym do 31 grudnia 2025 r.
Będziemy informować o dalszych ustaleniach w zakresie projektu rozporządzenia. Jeżeli będziecie Państwo chcieli w szczegółach przedyskutować nowe regulacje – zapraszamy do kontaktu.
Posłuchaj