W sierpniu podatnicy po raz pierwszy powinni byli złożyć JPK_V7M i JPK_V7K na delikatnie zmienionych zasadach. Co prawda nowa schema pliku JPK opublikowana przez Ministerstwo Finansów obowiązywać będzie dopiero od stycznia 2022 roku, jednak część zmian wchodzi w życie począwszy z odbywającym się w sierpniu raportowaniem za lipiec 2021. Chodzi w szczególności o:

  • niewielkie zmiany w oznaczeniach GTU (w szczególności dodanie folli typu stretch do zakresu towarów oznaczonego GTU_06),
  • uchylenie przepisów dotyczących stosowania oznaczenia „MPP”,
  • zastąpienie oznaczeń „SW” i „EE” jednym wspólnym oznaczeniem „WSTO_EE” – stosowane będzie do wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju i świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zwłaszcza likwidacja oznaczenia „MPP” powinna przynieść sporą ulgę wielu podatnikom, którzy do tej pory mieli realne problemy z jego weryfikacją zarówno po stronie sprzedażowej, jak i zakupowej. Na kolejne istotne zmiany w JPK_V7 czekamy co prawda do stycznia, jednak warto już teraz zapoznać się ze znowelizowaną schemą. Będziemy dla Państwa śledzić również inne zapowiedzi Ministerstwa Finansów w tym obszarze.

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy I Polityki Regionalnej z dnia 29 czerwca 2021 r.