Pod koniec września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał wyrok, w którym potwierdził, że wydatki poniesione na odsetki od kredytu zaciągniętego w celu nabycia przez spółkę udziałów w innej spółce, która została następnie przejęta nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów (KUP).

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, w 2017 r. Spółka nabyła całość udziałów w innej spółce kapitałowej, którą następnie przejęła. Transakcja została w części sfinansowana kredytem zaciągniętym na ten cel. W związku z nowelizacją przepisów ustawy o CIT od 2018 r., Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację, w której zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, że odsetki od kredytu zaciągniętego w celu nabycia udziałów innej spółki, w świetle nowych przepisów, mogą być zaliczane do KUP.

Spółka twierdziła, że z uwagi na przedmiot działalności, założenia oraz cel transakcji przejęcia, jakim jest uzyskanie nowych źródeł przychodów z działalności Spółki, koszty mogą zostać przypisane do przychodów z innych źródeł i nie powinny być wiązane z nabyciem udziałów.

Organ nie zgodził się z takim podejściem. Przyznał co prawda, że odsetki od kredytu spełniać mogą ogólne warunki do uznania ich za koszt uzyskania przychodu (na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT). Ponieważ kredyt został zaciągnięty w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, to świadczenie uboczne, tutaj odsetki od kredytu, można również uznać za poniesione w celu uzyskania przychodu. Jednakże organ podkreślił, że art. 16 ust. 1 ustawy o CIT zawiera enumeratywną listę wyłączeń z KUP – koszt, który da się zakwalifikować do którejś z pozycji z listy nie może być zaliczony do KUP, nawet jeśli został przez spółkę poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Od 2018 r. lista została uzupełniona o przepis art. 16 ust. 1 pkt 13e, zgodnie z którym, nie stanowią KUP koszty finansowania dłużnego (np. odsetki od kredytów) uzyskanego w celu nabycia udziałów (akcji) spółki – w części, w jakiej pomniejszałyby one podstawę opodatkowania, w której uwzględniane są przychody związane z kontynuacją działalności gospodarczej tej spółki (w szczególności w związku z m.in. połączeniem).

Ponadto, organ podkreślił, że wprowadzając nowe przepisy dot. finansowania dłużnego, ustawodawca nie zastosował przepisów przejściowych, w związku z czym nowe prawo powinno być bezpośrednio stosowane. W konsekwencji, wydatki poniesione na odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup przez Spółkę udziałów w innej spółce kapitałowej podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu.

WSA w pełni podzielił stanowisko organu wyrażone w interpretacji. W uzasadnieniu Sąd podkreślił, że oceniając dany koszt należy sprawdzić cel jego poniesienia, ale także czy nie został on wprost wyliczony w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu. Niespełnienie nawet jednego z tych warunków powoduje, że dany wydatek nie będzie stanowił KUP.

Na koniec Sąd zaznaczył także, że brak przepisów intertemporalnych skutkuje tym, że nowy przepis art. 16 ust. 1 pkt 13e ma zastosowanie do wszystkich pożyczek – także tych, które zostały zaciągnięte przed 2018 r.

Jest to najprawdopodobniej jeden z pierwszych wyroków sądowych dotyczący kosztów odsetek od nabycia udziałów po połączeniu (tzw. debt push down). Chociaż rozstrzygnięcie wydaje się zgodne z przewidywaniami, wyrok jest zdecydowanie warty zauważenia, a linia orzecznicza warta dalszego monitorowania. W szczególności istotna jest kwestia przepisu przejściowego, gdyż przy obecnej interpretacji nawet „stare” pożyczki nie unikną ograniczeń w zaliczaniu odsetek do kosztów podatkowych.

---

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 28.09.2022 r., sygn. I SA/Gd 496/22