Projekt Ministerstwa Finansów z dnia 30 listopada 2018 r. dotyczący zmian w ustawie o VAT oraz Ordynacji podatkowej zakłada, iż od 1 lipca 2019 r. zostanie utworzony Centralny Rejestr Faktur („CRF”).

Wskazany projekt nowelizacji zakłada, iż CRF stanowić będzie kolejne narzędzie służące do eliminacji nadużyć w VAT i efektywniejszej weryfikacji prawidłowości rozliczeń przez organy podatkowe. Rejestr ten ma stanowić zbiór danych obejmujących wszystkie faktury występujące w obrocie prawnym. CRF będzie utworzony w oparciu o przekazywane przez podatników pliki JPK_VAT.

Co istotne, przepisy projektu wprowadzają nowy obowiązek dla jednostek administracji rządowej i samorządowej. Jednostki te zobligowane będą do prowadzenia ewidencji faktur dotyczących nabycia towarów lub usług, które nie zostały ujęte w JPK_VAT oraz wykazu informacji o fakturach otrzymanych w związku z realizacją zadań nałożonych na nie odrębnymi przepisami. Informacje te, ww. jednostki będą zobowiązane przesyłać w postaci elektronicznej bez wezwania organu podatkowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej do Szefa KAS.

Obecnie, jednostki samorządu terytorialnego prowadzą ewidencję VAT, w której ujmowane są faktury sprzedażowe oraz faktury zakupowe, co do których przysługuje im choćby częściowe prawo do odliczenia VAT. W plikach JPK_VAT, nie są zatem ujmowane faktury dokumentujące zakupy bez prawa do odliczenia. Nadchodzące zmiany, w praktyce, oznaczają istotną zmianę dotychczasowego podejścia co do ewidencjonowania działalności w samorządach – obowiązek prowadzenia ewidencji i przesyłania jej do Szefa KAS również w zakresie faktur dotyczących nabycia towarów i usług, od których nie jest dokonywane odliczenie VAT wraz z informacją o fakturach związanych z realizacją zadań wynikających z odrębnych przepisów.

Wejście w życie przedstawionych powyżej zmian, może stanowić spore wyzwanie dla wielu samorządów i ich jednostek organizacyjnych. W naszej ocenie, istotna będzie weryfikacja dotychczasowego sposób ewidencji dla celów VAT, w szczególności w kwestii obowiązujących procedur oraz systemów komputerowych i wprowadzanych w nich danych.