Utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego ma realny wpływ na dwa aspekty transfer pricingu. Po pierwsze, globalna pandemia COVID może oddziaływać na warunki konkretnej transakcji, która realizowana jest z naszym powiązanym kontrahentem. Po drugie, szeroko pojęte spowolnienie gospodarcze może mieć wpływ na obraz „rynkowości” odzwierciedlany poprzez identyfikowane w drodze przeprowadzania analiz porównawczych obserwacje. Skoro najwyższym poziomem redukcji ryzyka podatkowego w obszarze cen transferowych jest zawarcie uprzedniego porozumienia cenowe (APA), to zapewne w świadomości wielu podatników może pojawiać się idea ograniczenia niepewności poprzez właśnie sięgnięcie po APA.

Ideą leżącą u podstaw APA jest wypracowanie w ramach panujących reguł koncyliacji porozumienia, które przybierając formę decyzji Szefa KAS potwierdza rynkowość warunków transakcji realizowanej pomiędzy podmiotami powiązanymi. W tym kontekście pomocne mogą okazać się Wytyczne w zakresie cen transferowych w związku z ekonomicznymi skutkami wynikającymi z COVID-19 (dalej: Wytyczne COVID-19), które podkreślają powinność elastycznego i partnerskiego podejścia w procedurze zarówno po stronie administracji jak i wnioskodawcy. Celem tak definiowanej platformy współpracy ma być wypracowanie najlepszego rozwiązania w zakresie ujęcia sytuacji pandemicznej w przyszłym porozumieniu.

Na przyszłych wnioskodawców APA zapewne składają się dwie grupy podatników. Ci których motywacja wynika z potrzeby wyeliminowania wzmaganą sytuacją pandemiczną niepewności rozliczeń wewnątrzgrupowych, oraz ci którzy ze względu na przywołaną niepewność odkładają w czasie podjęcie decyzji o wystąpieniu z wnioskiem. Przy podejmowaniu decyzji o sięgnięcie po APA przydatne jest zainicjowanie spotkania wstępnego, w ramach którego ministerialni eksperci udzielą informacji na temat zasadności wnioskowania i dalszego przebiegu postępowania (już po jego formalnym wszczęciu).