O cenach transferowych mówi się już od kilku lat często i dużo, a będzie się pewnie mówić więcej zwłaszcza, że w styczniu tego roku weszły w życie nowe przepisy które w znaczący sposób zwiększają obowiązki podatników w zakresie dokumentowania i udowadniania rynkowości (poprzez analizy benchmarkingowe) transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych tematem Ministerstwo Finansów uruchomiło nowy stronę poświęconą właśnie tematyce cen transferowych, w ramach portalu finanse.mf.gov.pl. Na nowej stronie można znaleźć odniesienia do przepisów polskich aktów prawnych regulujących tematykę cen transferowych (co ciekawe, a nie dla wszystkich oczywiste, Ministerstwo Finansów łączy tematykę cen transferowych z zagadnieniem cienkiej kapitalizacji czy opodatkowania dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej „CFC”) jak i do wytycznych międzynarodowych (OECD i EUJTPF).

Ponadto na stronie znajdują się informacje mówiące m.in.:

  • czym jest dokumentacja podatkowa,
  • jakie są korzyści z zawarcia uprzedniego porozumienia cenowego (APA) ograniczającego lub nawet eliminującego ryzyko w odniesieniu do transakcji między podmiotami powiązanymi (w tym ryzyko podwójnego opodatkowania),
  • jak można przeprowadzić procedurę wzajemnego porozumiewania się (MAP), gdy podwójne opodatkowanie tej samej transakcji wystąpi w dwóch różnych krajach w wyniku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych.

Na stronie zamieszczono również wyjaśnienia i komunikaty Ministerstwa Finansów poruszające niektóre zagadnienia z zakresu cen transferowych takie, jak np. restrukturyzacje biznesowe.

Cieszymy się bardzo z tej inicjatywy Ministerstwa Finansów i mamy nadzieję, że na stronie będzie się pojawiać więcej komunikatów i wyjaśnień rozwiewających wątpliwości podatników związanych z interpretacją nowych przepisów. Wyjaśnienia takie mogłyby być przydatne m.in. w odniesieniu do kwestii istotności wpływu transakcji / innego zdarzenia na dochód podatnika szczególnie w połączeniu z pojęciem „jednego rodzaju” transakcji / zdarzenia, czy podmiotowego i przedmiotowego zakresu dokumentacji podatkowej (zwłaszcza dokumentacji Master File) w przypadku wielostopniowych i różnorako powiązanych ze sobą podmiotów czy wreszcie kwestii konieczności i sposobu przeprowadzenia analizy porównawczej (benchmarkingowej) lub udowodnienia rynkowości transakcji w sytuacji gdy danych porównawczych nie ma.

Oczywiście zachęcamy też do odwiedzania naszego kanału informacyjnego.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.


NOWOŚĆ na cenytransferowe.taxand.pl!

Wejdź na Weryfikator obowiązków TP i sprawdź,
jakie obowiązki dokumentacyjne będą dotyczyć Twojej Spółki od 2017 r.