Coraz mniej czasu zostało do przygotowania się do zmian w zakresie zwiększonych obowiązków dokumentacyjnych, które zaczną obowiązywać od 2017 roku.

Dla przypomnienia, dokumentacja podatkowa powinna również zawierać informacje o grupie podmiotów powiązanych, w skład której wchodzi podatnik (tzw. dokumentacja grupowa lub Master File). Taka informacja będzie musiała zostać sporządzona dla podatników, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, w roku poprzedzającym rok podatkowy przekroczyły kwotę 20 mln EUR.

Co ważne, dokumentację grupową dołącza się do dokumentacji podatkowej w terminie do dnia złożenia zeznania podatkowego (zeznania rocznego) przez podmiot powiązany, który sporządził tę dokumentację dla grupy (w tym dla naszej lokalnej spółki).

Warto też zwrócić uwagę, na różne brzmienie przepisów o PIT i CIT w odniesieniu do Master File. Mianowicie, w przypadku przepisów o PIT jest mowa, że dokumentację grupową sporządza się „w przypadku podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej w formie spółki niebędącej osobą prawną, jeżeli spółka ta tworzy wraz z podmiotami powiązanymi grupę kapitałową w rozumieniu przepisów o rachunkowości co najmniej dwóch podmiotów powiązanych.” Brak jest natomiast takiego wskazania w przepisach o CIT, co oznacza, że również w przypadku braku istnienia grupy kapitałowej w rozumieniu przepisów o rachunkowości trzeba będzie sporządzić dokumentację grupową (np. jeśli istnieje powiązanie kapitałowe - udział nie mniejszy niż 25%).

W praktyce powstaje szereg wątpliwości związanych z przygotowaniem Master File:

  1. Dla polskich podatników, których centrala znajduje się poza Polską oczywiste jest pytanie, kto powinien sporządzić taką dokumentację – polski podatnik czy spółka matka (lub inny wybrany podmiot z grupy)?
  2. Co jeśli są w Polsce i kraju spółki matki są różne progi obrotowe determinujące obowiązek sporządzenia dokumentacji grupowej? Przykładowo w Belgii dla dokumentacji grupowej próg wynosi 50 mln EUR (w Polsce 20 mln EUR).
  3. Co jeśli są różne terminy na sporządzenie dokumentacji w grupowej? Przykładowo w Belgii termin na sporządzenie Master File to 12 miesięcy od zamknięcia roku rachunkowego (w Polsce termin złożenia zeznania rocznego).
  4. Co jeśli udziałowiec, który ma pakiet mniejszościowy, ale powyżej 25% nie będzie chciał nam przekazać dokumentacji grupowej ze względu na poufność danych? Przykładem może być spółka, która jest joint venture dwóch niezależnych grup kapitałowych.
  5. Co jeśli naszym udziałowcem jest fundusz (inwestycyjny, private equity). Jakie dane pokazać?
  6. Czy trzeba pokazywać całą działalność grupy skoro nasza spółka zajmuje się tylko jednym z wielu segmentów działalności grupy, z innymi nie mając nic wspólnego?
  7. Co jeśli grupa nie dostarczy nam dokumentacji grupowej lub danych w celu jej sporządzenia?

Zapewne lista wątpliwości będzie rosła wraz z rozpoczęciem obowiązywania przepisów.

Niestety wydaje się, że jeśli grupa nie sporządzi dokumentacji grupowej lub nie dostarczy nam informacji dla celów jej sporządzenia to i tak polski podatnik może ponieść negatywne konsekwencje jej braku.

Miejmy jednak nadzieję, że ustawodawca będzie śledził praktyczne stosowanie uchwalonych przepisów (w tym ich implementację w innych krajach) i odpowiednio reagował poprzez ich zmianę tak, aby umożliwić polskim podatnikom wywiązanie się z obowiązku sporządzenia dokumentacji grupowej bez nadmiernych obciążeń administracyjnych.

Załączam również nasze ulotki dotyczące zakresu danych dokumentacji grupowej w dwóch wersjach językowych:

Ulotki są również dostępne na stronie: cenytransferowe.taxand.pl/zmiany


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Więcej informacji na temat cen transferowych na cenytransferowe.taxand.pl.