Podatnikom należy ułatwiać wypełnianie obowiązków związanych z zapłatą podatków. A kontakty podatnik- urząd skarbowy powinny być nowoczesne. Taki jest główny cel projektu ustawy o Administracji Podatkowej, który 18 listopada 2014 r. został skierowany do konsultacji.

W nowej ustawie zostaną wprowadzone: zadania oraz organizacja Administracji Podatkowej, systemy obsługi i wsparcia podatnika, regulacje dotyczące pracowników Administracji Podatkowej oraz zasady naboru na stanowiska w Administracji Podatkowej.

Jeden z pomysłów, który znalazł się w projekcie to wprowadzenie asystenta dla podatników rozpoczynających prowadzenie biznesu. Będzie on służył radą przez 1,5 roku od momentu otrzymania NIP. Jednak, aby na taką pomoc liczyć, nowo upieczony przedsiębiorca będzie musiał poprosić o asystenta naczelnika urzędu skarbowego, składając odpowiedni wniosek. Naczelnik w ciągu trzech dni wyznaczy asystenta, który pomoże w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Asystenci mają być dostępni od 2016 r., ale od września 2015 r. w niektórych urzędach skarbowym ma być prowadzony program pilotażowy.

Pewne ułatwienia są również planowane w zakresie obiegu dokumentów. Od 2016 r. wszystkie podania i deklaracje będą mogły być składane w dowolnym urzędzie skarbowym. Oznacza to, że jeśli wyjedziemy z Warszawy na wakacje do Spotu i przypomnimy sobie o tym, że mieliśmy złożyć dokument w skarbówce nie trzeba będzie wracać do stolicy czy szukać poczty. Wystarczy, że podejdziemy do najbliższego urzędu skarbowego, a sprawę taką załatwimy od ręki. Również płatnik składek na ubezpieczenie społeczne będzie mógł zostawić dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe w urzędzie skarbowym.

Szybciej ma być także z zaświadczeniami o niezaleganiu z zapłatą podatków. Po zmianach nie będzie to już problemem dla osób przebywających poza miejscem zamieszkania. Podatnik uzyska taki dokument w każdym centrum usługi, które będzie działać w każdym urzędzie skarbowym.

Zmieni się też sama struktura organizacyjna Administracji Podatkowej. Jak podkreślają projektodawcy od uchwalenia ustawy o urzędach i izbach skarbowych minęło już ponad 20 lat i zmiany w tym obszarze są konieczne. Powołany zostanie szef administracji podatkowej w randze podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Będzie on sprawował nadzór m.in. nad dyrektorami izb skarbowych, dyrektorem Biura Krajowej Informacji Podatkowej oraz naczelnikami urzędów skarbowych. Do jego zadań należeć też będzie nadzorowanie realizacji budżetu administracji podatkowej oraz współpraca z organami innych państw.

Będzie on mógł wydawać zarządzenia w celu sprawnego i efektywnego funkcjonowania organów.

Organami podatkowymi pozostaną – tak jak dziś– minister finansów, dyrektor izby skarbowej i naczelnik urzędu skarbowego.

Interpretacje indywidualne będzie natomiast wydawał całkiem nowy organ – dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej. Dziś robi to pięciu dyrektorów izb skarbowych. Dyrektor Biura KIP będzie dbał o to, aby wydawane interpretacje były jednolite. Ma on również odpowiadać za udzielanie informacji podatkowych.

Większych zmian nie będzie w zakresie zadań dyrektorów izb skarbowych. Natomiast nowe zadania otrzymają naczelnicy urzędów skarbowych. Będą oni wspierać podatników w wykonywaniu obowiązków (m.in. przez asystentów podatnika), zapewniać im obsługę w nowoutworzonych centrach obsługi, a także za pomocą komunikacji elektronicznej. Ponadto naczelnicy będą egzekwowali należności wynikające z niezapłaconych mandatów (dziś jest to zadanie wojewodów).

Większość regulacji – poza trzema wyjątkami – ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.