Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, już 18 marca 2021 r. zostanie wydany wyrok w polskiej sprawie, w którym rozstrzygnięta zostanie kwestia zgodności z prawem unijnym regulacji uzależniających możliwość rozliczenia VAT naliczonego przy WNT od wykazania transakcji i rozliczenia VAT należnego w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Przypomnijmy, iż w starym porządku prawnym, tj. przed 1 stycznia 2017 r.  jeżeli nabywca nie rozliczył VAT od WNT w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy, wówczas mógł on dokonać korekty rozliczeń i deklaracji VAT, w której jednocześnie uwzględniał kwotę VAT należnego i naliczonego, co zapewniało neutralność podatkową oraz nie implikowało ryzyka konsekwencji finansowych w związku z nieterminowym wykazaniem WNT. Po zmianach, przekraczając 3-miesięczny termin na rozliczenie VAT z tytułu WNT, podatnicy są zobowiązani do wykazania VAT należnego w okresie powstania obowiązku podatkowego (tj. wstecznie), a podatku naliczonego w bieżącym rozliczeniu. W konsekwencji, wskazany „szyk rozstawny” rozliczenia WNT może skutkować powstaniem zaległości podatkowej i koniecznością zapłaty odsetek.

Przedmiotowe regulacje od początku ich wprowadzenia były przedmiotem sporów toczących się między podatnikami a fiskusem, a wydawane wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych prezentowały niejednolite stanowisko. Nie czekając na ewentualne rozstrzygnięcie NSA, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie o sygnaturze I SA/Gl 495/19 z 4 listopada 2019 r. zdecydował o zadaniu pytania prejudycjalnego do TSUE, który już za niespełna 2 tygodnie powinien ostatecznie rozwiać wątpliwości co do (nie)zgodności omawianych regulacji z przepisami Dyrektywy VAT.

Zwracamy uwagę, że oczekiwany wyrok TSUE może mieć bardzo istotne znaczenie dla podatników, którzy zostali zmuszeni do „nieneutralnego” rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy też importu usług, a także stanowić podstawę do wznowienia postępowania w indywidualnych sprawach tychże podatników. Dlatego też, należy śledzić doniesienia TSUE i już dziś przygotować się do działań będących konsekwencją wyroku. Jeśli ktoś z Państwa znajduje się w analogicznej do omawianej w sprawie sytuacji i chciałby odzyskać nadpłacony VAT, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.