W dniu dzisiejszym, po wielomiesięcznych pracach nad projektem, Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowej matrycy stawek VAT.

Projekt zakłada rewolucyjne zmiany dla przedsiębiorców w zakresie zmiany dotychczasowego sposobu identyfikowania towarów i usług dla celów opodatkowania VAT. Zakłada on bowiem odejście od stosowania PKWiU 2008 na rzecz 2 różnych systemów klasyfikacyjnych:

  • Nomenklatury Scalonej (CN) w zakresie towarów oraz
  • PKWiU 2015 w zakresie usług.

Dodatkowo, prawodawca zamierza wprowadzić instytucję tzw. Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS), która ma stanowić swego rodzaju instrument ochronny dla przedsiębiorców zainteresowanych potwierdzeniem prawidłowości stosowanej stawki VAT. Podobne instytucje funkcjonują już na gruncie ustawy akcyzowej oraz prawa celnego – odpowiednio Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) oraz Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT).

Wprowadzenie instytucji WIS z pewnością wpłynie na moc ochronną interpretacji podatkowych dotyczących stawek VAT oraz znaczenie opinii klasyfikacyjnych wydawanych dotychczas przez organy statystyczne.

Z uwagi na złożoność materii oraz rewolucyjny charakter zmian Ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie odpowiednio długiego vacatio legis. Nowe przepisy mają wejść w życie odpowiednio 1 kwietnia 2019 r. i 1 stycznia 2020 r.

Termin wejścia w życie przepisów nie powinien jednak uśpić czujności biznesu. Przedsiębiorców już teraz czeka dużo pracy, bowiem powinni oni możliwie szybko przeanalizować projekt matrycy pod kątem wpływu planowanych zmian na ich działalność. Po ich stronie pozostaje w szczególności:

  • klasyfikacja towarów na gruncie CN,
  • klasyfikacja usług na gruncie PKWiU 2015,
  • dostosowanie systemów i kontraktów handlowych do ewentualnych zmian w stosowanych stawkach VAT i sposobie ich określania.

Obserwacje i uwagi przedsiębiorców przekazane w toku konsultacji publicznych z pewnością stanowić będą ciekawy materiał do analizy dla Ministerstwa Finansów. Co więcej, przedmiotowe konsultacje mogą być jedyną szansą na próbę dokonania korzystnych dla biznesu zmian w projektowanych regulacjach.

W najbliższym czasie przedstawimy Państwu najważniejsze założenia projektu wraz z naszym krótkim komentarzem.