O niewielkim kraju na skraju Ameryki Północnej i Południowej mówiło się do poniedziałku głównie w kontekście Kanału Panamskiego, dzięki któremu nie trzeba opływać Ameryki Południowej, żeby przedostać się z zachodu na wschód. Nie wszyscy jednak wiedzieli i pamiętali że Panama to również tzw. raj podatkowy. I tak od poniedziałku Panama jest odmieniana przez wszystkie przypadki podobnie jak nazwiska czołowych polityków i biznesmenów świata na przemian z ilością terabajtów oraz stron poufnych dokumentów, które wyciekły z Panamskiej kancelarii Mossack Foneseca.

To kolejna tego typu sprawa, gdzie dyskutowana jest etyka szeroko rozumianych działań o charakterze optymalizacyjno-podatkowym – ledwo w zeszłym roku ten sam zespół dziennikarzy śledczych ujawnił tzw. aferę LuxLeaks, w której Luksemburskie organy podatkowe zostały oskarżone o wydawanie interpretacji podatkowych na zamówienie niektórych firm.

Jakie zatem wnioski płyną z tej kolejnej afery?

  • W świecie, w którym bliżej niezidentyfikowani hakerzy, obrońcy etycznych działań i tzw. anonimowe źródła są w stanie złamać zabezpieczenia informatyczne i wyciągnąć 2,6 TB danych, posiadanie przez firmy zajmującej się obsługą spółek „offshore” dobrego systemu IT i procedur zabezpieczeń może być większą zachęta do rajowych inwestycji niż niepodpisanie przez dany kraj umowy o wymianie informacji podatkowych.
  • Można spodziewać się kolejnych zmiany w systemach podatkowych – nieustanna presja zarówno medialna, jak i polityczna na uszczelnianie systemów podatkowych będzie wymuszać dalsze kroki prawne w tym kierunku. Tę walkę od lat inicjuje OECD, m.in. poprzez dwustronne rozmowy w sprawie wprowadzania wymiany informacji podatkowych. Według OECD już 132 kraje i terytoria zobowiązały się do wprowadzenia polityki wymiany informacji w sprawach podatkowych, z czego w ciągu najbliższych dwóch lat 96 z nich wprowadzi je w standardzie automatycznym. Panama w ocenie OECD jest ostatnim tak dużym terytorium, które odmawia wprowadzenia polityk transparentności.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że również Polska wprowadziła już dawno szereg przepisów, które mają zapobiegać nadużyciom w wykorzystaniu rajów podatkowych (przepisy dotyczące cen transferowych, CFC, ograniczenia w zaliczeniu podatku zagranicznego).

Jako pewien chichot historii można w tym całym zamieszaniu uznać dewizę Panamy „Pro Mundi Beneficio” -  „dla korzyści świata”.


Crido Taxand_Nagrody_DGP_2015CRIDO TAXAND NAJLEPSZĄ FIRMĄ DORADZTWA PODATKOWEGO WEDŁUG DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ | 2015