Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowa ulga na badania i rozwój. Zastąpi ona dotychczasową ulgę na „nabycie nowych technologii”.

Polska należy do krajów, w których wciąż dominują bezpośrednie instrumenty wspierania innowacyjności przedsiębiorców. Znaczna część wiodących gospodarek na świecie zachęca przedsiębiorców do inwestowania w działalność B+R, tworząc rozmaite systemy zachęt. Tymczasem Polska oparła swój system wspierania działalności badawczo-rozwojowej głównie na dotacjach. Nasz kraj znajduje się wśród tych państw, które stawiały dotychczas de facto na import innowacji, zamiast ich kreowania „wewnątrz” przedsiębiorstw. Jak potwierdzają badania Komisji Europejskiej, w przeciwieństwie do wielu innych krajów UE, w Polsce zaobserwować można zdecydowanie większą dostępność dotacji skierowanych na działalność innowacyjną, niż wsparcie B+R w formie instrumentów podatkowych.

Lekarstwem na ten stan ma być m.in. uchwalona ustawa o wspieraniu innowacyjności. Tak jak ostatnio pisaliśmy (patrz artykuł: A miało być tak pięknie, czyli o nowej uldze na badania i rozwój), nowe przepisy likwidują dotychczasową ulgę  na nabycie nowych technologii, zastępując ją nową – wspierającą kreowanie innowacji. Nowe rozwiązanie umożliwia dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (tzw. „koszty kwalifikowane”). Chodzi o do 30% kosztów wynagrodzeń i składek ZUS oraz do 20% (w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) / 10% (w przypadku dużych firm) wydatków poniesionych m.in. na:

  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
  • ekspertyz, opinii i usług doradczych,
  • odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych (np. nabytych patentów, praw autorskich, etc.) i środków trwałych (z wyłączeniem samochodów osobowych, budynków, budowli i lokali).

Przy czym należy pamiętać, że odliczeniu od podstawy opodatkowania będą podlegały jedynie wydatki związane w prowadzeniem prac B+R.

Jednocześnie przypominamy, że podatnicy wciąż mają możliwość skorzystania z obecnie obowiązującej ulgi na nowe technologie, która pozwala efektywnie odliczyć 9,5% wydatków poniesionych na nabycie określonych wartości niematerialnych i prawnych. Pamiętajmy również o możliwości rozliczenia tej ulgi „wstecznie”, tj. za poprzednie lata podatkowe poprzez korektę złożonych już zeznań podatkowych.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.