WSA w Opolu stwierdził, że opłaty pobierane przez związek sportowy nie mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT[1].

Występując z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, związek sportowy (dalej: „Związek”, „Wnioskodawca”) wskazał, że pobiera od swoich członków szereg opłat, m.in. za:

  • udział w rozgrywkach;
  • rejestrację zawodników nowo zgłoszonych oraz na oświadczenie, że zawodnik nie uczestniczył w okresie ostatnich 12-stu miesięcy w żadnych oficjalnych rozgrywkach;
  • uprawnienie zawodnika do gry.

Wnioskodawca stwierdził, że w jego ocenie wskazane opłaty dokonywane przez kluby sportowe na jego rzecz nie pełnią funkcji odpłatności (wynagrodzenia) za jakiekolwiek świadczenia wzajemne. Ponadto Związek wyjaśnił, że jego zdaniem opłaty te nie są niezbędne do uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego. Są natomiast niezbędne do udziału w rozgrywkach organizowanych przez Wnioskodawcę lub Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).

Prezentując swoje stanowisko Związek stwierdził, że wskazane opłaty nie są wynagrodzeniem za wykonaną usługę i powinny korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT[2].

DIS w Poznaniu uznał takie stanowisko za nieprawidłowe[3], wskazując, że opłaty:

  • stanowią wynagrodzenie za wykonaną usługę i w konsekwencji podlegają opodatkowaniu VAT;
  • jak sam wskazał Związek w opisie stanu faktycznego – nie są niezbędne do uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego. W związku z powyższym nie mogą skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT i powinny być opodatkowane stawką 23% VAT.

Organ podatkowy powołał się przy tym na brzmienie art. 43 ust. 17[4] i 18[5] ustawy o VAT.

Na powyższą interpretację Związek wniósł skargę do WSA w Opolu. Sąd oddalił jednak skargę przyznając rację organowi podatkowemu. W ocenie WSA, skoro Związek wyraźnie wskazał we wniosku o wydanie interpretacji, że przedmiotowe opłaty nie są niezbędne do uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego to nie jest spełniona jedna z przesłanek zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT. W związku z powyższym pobór opłaty będzie podlegać 23% stawce VAT.

Zgadzam się, że przedmiotowe opłaty powinny podlegać VAT – uważam, że są wynagrodzeniem za usługę w postaci umożliwienia klubowi sportowemu udziału w rozgrywkach.

Niemniej, pogląd, że takie opłaty nie mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT (gdyż nie są niezbędne do uprawiania sportu) jest moim zdaniem dyskusyjny.

Jest prawdą, że sam Związek wskazał, iż w jego ocenie opłaty nie są niezbędne do uprawiania sportu – są jednak niezbędne do udziału w rozgrywkach organizowanych przez Wnioskodawcę lub PZPN, a więc uprawiania sportu na poziomie profesjonalnym.

Trzeba także zauważyć, że Związek nie opisał stanu faktycznego zbyt umiejętnie. WSA w Opolu przypomniał natomiast, że tak Sąd jak i organ podatkowy są związane opisem stanu faktycznego.

Abstrahując od kwestii wspomnianego związania – uważam, że należy rozróżnić dwa pojęcia:

  • opłaty obiektywnie niezbędne dla uprawiania sportu;
  • opłaty niezbędne do uprawiania sportu w ramach konkretnych rozgrywek.

WSA w Opolu przyjmując opis stanu faktycznego zaprezentowany przez podatnika uznał, że przepis art. 43 ust. 1 pkt 32 VAT dotyczy tej pierwszej kategorii. Problem polega jednak na tym – że w praktyce ciężko jest sobie wyobrazić jakąkolwiek opłatę obiektywnie niezbędną do uprawiania sportu. Pojawia się pytanie czy takie opłaty w ogóle istnieją. Sport (rozumiany szeroko) można bowiem w warunkach amatorskich uprawiać całkowicie za darmo.

Dlatego też, uważam, że art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT może dotyczyć także tej drugiej kategorii opłat – niezbędnych w tym rozumieniu, że będących koniecznymi dla uczestniczenia w danych konkretnych rozgrywkach. Gdyby przyjąć takie podejście, wydaje się, że można by uznać, że opłaty pobierane przez Związek w przedstawionym stanie faktycznym mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT (przy założeniu, że pozostałe przesłanki zastosowania przepisu zostały spełnione).


[1] Wyrok WSA w Opolu z dnia 23 czerwca 2017, sygn. I SA/Op 186/17 – na podstawie ustnego uzasadnienia opracowanego przez JW. Konsulting;

[2] Zwalnia się od podatku usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że:

  • a) są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,
  • b) świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,
  • c) są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym

- z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością;

[3] Interpretacja indywidualna DIS w Poznaniu z 20 grudnia 2016 r., sygn. 3063-ILPP1-2.4512.100.2016.2.JO;

[4] Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub

2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

[5] Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 31, 32 i 33 lit. a, stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.