Kwestia odliczenia VAT od wydatków wykorzystywanych przez kilka jednostek w ramach JST wciąż pozostaje problematyczna. Brak jest w tym zakresie jasnych przesłanek. Jednak pewnych wskazówek możemy się doszukać w stanowiskach organów podatkowych.

Zakup przekazany do wykorzystywania przez daną jednostkę

Analizując niniejsze zagadnienie, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stanowiska organów podatkowych wyrażone w związku wątpliwościami podatników odnoszącymi się do odliczania VAT naliczonego z faktur zakupowych dotyczących inwestycji, które zostaną przekazane określonej jednostce budżetowej.

Jak wynika z utrwalonej linii interpretacyjnej, odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w ramach realizowanych inwestycji, które zostaną przekazane jednostkom budżetowym i będą związane z czynnościami opodatkowanymi, zwolnionymi od podatku oraz niepodlegającymi ustawie o VAT, należy dokonać poprzez zastosowanie wskaźników proporcji wyliczonych dla jednostki budżetowej wykorzystującej zakupione towary i usługi.

Powyższe zostało potwierdzone w interpretacjach indywidualnych DKIS:

  • z dnia 14 lutego 2018 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.38.2018.1.AK,
  • z dnia 12 lutego 2018 r., sygn. 0112-KDIL4.4012.685.2017.1.NK,
  • z dnia 18 grudnia 2017 r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.559.2017.1.MR.

Wydatek wykorzystywany przez kilka jednostek

Przepisy ustawy o VAT nie wskazują sposobu, w jaki należy dokonać odliczenia VAT w sytuacji, gdy ponoszone przez jednostkę wydatki są związane z działalnością więcej niż jednej jednostki. Niemniej, w nielicznych stanowiskach organów podatkowych, jakie można znaleźć w danej kwestii, za zasadne można uznać dokonanie odliczenia VAT w oparciu o wskaźniki proporcji jednostki głównej – Urzędu Miasta / Gminy. Takie stanowisko potwierdzone zostało w interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

  • DIS w Poznaniu z dnia 5 sierpnia 2016 r., sygn. ILPP2/4512-1-289/16-2/SJ oraz
  • DIS w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2017 r., sygn. 3063-ILPP1-1.4512.159.2016.1.MW.

Należy również zwrócić uwagę, że podatnik ma prawo określenia sposobu odliczenia VAT, który przy uwzględnieniu przesłanek wynikających z przepisów będzie najbardziej odpowiadał prowadzonej przez niego działalności. Mając na względzie prezentowane niekiedy w orzecznictwie sądów administracyjnych stanowisko, podatnik może zastosować indywidualną metodę kalkulacji w odniesieniu do określonego zakupu. Takie podejście w większym stopniu realizowałoby założenia o stosowaniu metody odliczenia najpełniej odzwierciedlającej rzeczywiste wykorzystanie nabywanych towarów i usług do opodatkowanej VAT działalności gospodarczej. Niemniej jej zastosowanie wymagałoby uzyskania potwierdzenia przez organ podatkowy, celem uniknięcie ewentualnych negatywnych konsekwencji w przypadku kontroli podatkowej.