Tuż przed Świętami Ministerstwo Finansów opublikowało na swoich stronach (link) czwarte, długo oczekiwane wydanie informatora „TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi” (dalej: Informator TPR).

Nowa wersja Informatora TPR dotyczy informacji TPR-C(5) i TPR-P(5) składanych według wzorów obowiązujących za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r., a więc odnosi się do informacji o cenach transferowych (dalej: Informacja TPR), których termin złożenia dla podatników o standardowym roku podatkowym przypada na 31 stycznia 2024 r. (pierwotny termin na raportowanie przypadał na 30 listopada 2023 r., ale został wydłużony, o czym informowaliśmy na naszym blogu).

Informator TPR jest publikowany i cyklicznie aktualizowany przez Ministerstwo Finansów w celu uproszczenia procesu raportowania Informacji TPR oraz zapewnienia spójności prezentowanych danych.

Do aktualizacji Informatora TPR przyczyniły się przede wszystkim wprowadzone od 2022 r. zmiany dotyczące raportowania cen transferowych, w tym wbudowanie w Informację TPR oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji lokalnej i rynkowości cen, rezygnacja z formularza interaktywnego PDF na rzecz rozwiązania udostępnionego na stronach Ministerstwa Finansów, a także nieznaczne rozszerzenie zakresu wymaganych informacji o transakcjach.

W najnowszym wydaniu Informatora TPR uwzględniono nowe zagadnienia, a kolejność pytań i odpowiedzi uporządkowano zgodnie ze strukturą formularza. W szczególności, w nowym Informatorze TPR pojawiły się pytania i odpowiedzi dotyczące m.in. następujących kwestii:

  • zasad określania statusu mikro / małego przedsiębiorcy na potrzeby skorzystania ze zwolnienia z obowiązku dołączania analizy cen transferowych do dokumentacji lokalnej (pytania 65–66),
  • sposobu kalkulacji wpływu korekt porównywalności na wyniki analizy cen transferowych (pytania 85-86),
  • oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych i rynkowych warunkach transakcji objętych dokumentacją (pytania 148-149),
  • sposobu podpisywania i składania Informacji TPR (pytania 150-162).

Ministerstwo Finansów potwierdziło jednocześnie (odpowiedź na pytanie 21), że do momentu publikacji nowych wzorów Informacji TPR, raportowanie za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r. było możliwe za pośrednictwem „starych” formularzy TPR-C(4) oraz TPR-P(4).

Najnowsza wersja Informatora TPR dostępna jest pod tym linkiem. Prosimy pamiętać, że odpowiedzi zawarte w Informatorze TPR mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią ani interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, ani wyjaśnień przepisów prawa podatkowego (objaśnień podatkowych), a jedynie rekomendowany sposób prezentacji danych w informacji TPR. Treść Informatora TPR powinna być zatem traktowana jedynie jako uzupełnienie przepisów dotyczących cen transferowych, w tym w szczególności objaśnień co do sposobu sporządzenia Informacji TPR, stanowiących załącznik do rozporządzenia w sprawie informacji o cenach transferowych.

Niezależnie od powyższego, zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Finansów, na portalu podatkowym, w części dotyczącej cen transferowych (link), dodana została nowa sekcja dedykowana Informacji TPR. W sekcji tej znajdują się podstawowe informacje o raportowaniu, w tym terminie, formie i podstawie prawnej raportowania, sposobie podpisywania i wysyłki Informacji TPR (w tym kontekście pomocna może być w szczególności anglojęzyczna instrukcja udostępniona przez Ministerstwo Finansów), ogólne wyjaśnienia dotyczące Informacji TPR oraz lista wydanych dotychczas Informatorów TPR.

Z uwagi na nieuchronnie zbliżający się termin na dopełnienie obowiązku raportowania cen transferowych za 2022 r. (31 stycznia w odniesieniu do podmiotów o standardowym roku podatkowym), zachęcamy Państwa do pilnego przygotowania i złożenia Informacji TPR.


Zobacz film: TPR (Informacja o cenach transferowych)

Zachęcamy do obejrzenia filmu wszystkim podmiotom zobowiązanym do dostarczania omawianej informacji. Dzięki instruktażowemu charakterowi nagrania przygotowanie i złożenie TPR stanie się znacznie łatwiejsze.