MLI, konwecja paryska, Multilateral Convention

Co do zasady, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bazujące na Konwencji Modelowej OECD, mają zastosowanie w stosunku do rezydentów podatkowych danego kraju; czyli osób, które mają miejsce zamieszkania / siedzibę w jednym z umawiających się Państw, rozumianych jako podleganie opodatkowaniu od całości swoich dochodów (zgodnie z lokalnymi przepisami). Tym samym podmioty transparentne podatkowo, tzn. takie, które nie są podatnikami podatku dochodowego w kraju swojej siedziby, nie korzystają z przywilejów traktatu. W Polsce dotyczy to spółki komandytowej, spółki partnerskiej oraz spółki jawnej. Podatnikami bowiem w tym przypadku, są ich wspólnicy.

Konwencja MLI wprowadza regulacje dotyczące podmiotów transparentnych podatkowo (w zależności od jurysdykcji, mogą być to nie tylko spółki osobowe, ale niektóre wehikuły inwestycyjne, czy trusty). Mają jednak one charakter opcjonalny (np. Francja zapowiedziała ich niestosowanie).

Co istotne:

  • rezydent umawiającego się państwa może być opodatkowany z tytułu dochodu osiągniętego za pośrednictwem podmiotu (całkowicie lub częściowo) transparentnego pod warunkiem, że tak wynika z lokalnych regulacji;
  • metody unikania podwójnego opodatkowania (zwolnienia lub kredytu) nie będą miały zastosowania, jeśli dochód ten będzie wyłącznie podlegał opodatkowaniu w drugim umawiającym się kraju.

Zmiany zasadniczo mają charakter porządkujący, gdyż już obecnie wiele traktatów przewiduje w różnej formie regulacje dotyczące podmiotów transparentnych - poprzez wprowadzenie ich wprost lub też definicję rezydenta. W tym kontekście, zakłada się możliwość przyjęcia szeregu odstępstw od zapisów Konwencji MLI.

 


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.