Już od kilku miesięcy trwa żywa dyskusji o kształcie przepisów VAT implementujących tzw. dyrektywę voucherową. W ramach konsultacji społecznych podatnicy zgłosili wiele wątpliwości dotyczących nowych regulacji przygotowanych przez MF (o pierwszym projekcie ustawy pisaliśmy już wcześniej).

Najważniejszą (negatywnie wpływającą na biznes regulacją) był pomysł, żeby opodatkować niezrealizowane bony różnego przeznaczenia (MPV).

Pierwszy projekt ustawy voucherowej stanowił bowiem, że w przypadku niezrealizowania w terminie ważności bonu MPV, opodatkowaniu podlegać będzie usługa gotowości do realizacji dostawy towarów lub świadczenia usług, których ten bon dotyczy na rzecz ostatniego posiadacza bonu. Konstrukcja dziwna i nieznana unijnej praktyce VAT. Co więcej niezgodna z dyrektywą VAT. Oprócz tego, że jej wejście w życie spowodowałoby podwyższenie obciążeń fiskalnych VAT polskich podatników, to również zwiększyłoby zakres ich obowiązków ewidencyjno-administracyjnych.

Patrząc natomiast szerzej, powstaje pytanie, czy taka regulacja nie osłabiłaby jednak atrakcyjności bonów różnego przeznaczenia, tym samym zabijając branżę emitentów bonów, które często wykorzystywane są jako element polityki motywacyjnej pracodawców. To z pewnością mogłoby się przełożyć na wzrost szarej strefy usług oferowanych w ramach realizacji bonów w relacjach B2C (np. gastronomicznych).

Tym samym, cieszy więc podejście MF, które zrezygnowało z wprowadzenia w życie opodatkowania bonów MPV w dacie upływu ich ważności. Bez wątpienia niemała w tym zasługa samych podatników, którzy podjęli aktywną dyskusję z MF obrazując skalę problemu, jaka wiązałaby się z nową regulacją. Miejmy nadzieję, że przy kolejnych nowelizacjach zaplanowanych na 2019 r. głos podatników będzie również widoczny i co ważniejsze wzięty pod uwagę (np. w zakresie podatku u źródła, opodatkowania leasingu itd.).

Oczywiście to nie znaczy, że teraz VATowcy tacy jak emitenci / pośrednicy / realizujący bony mogą przejść obojętnie wobec nowelizacji ustawy voucherowej. Bez wątpienia należy się zastanowić, czy aktualnie stosowana praktyka w opodatkowaniu bonów może być nadal utrzymana od 1 stycznia 2019 r. Warto w tym zakresie trzymać więc rękę na pulsie, bo z naszej praktyki wynika, że nie do końca zachowany może być status quo rozliczenia VAT na bonach.

Nowy projekt ustawy voucherowej dostępny jest w RCL.