Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje istotne zmiany w k.k.s. i k.p.k. Przygotowany projekt  wprowadza do polskiego systemu prawnego tzw. rozszerzoną konfiskatę. Wkrótce za niektóre przestępstwa członków zarządu lub pracowników majątkowo może odpowiedzieć sama spółka.

Przygotowany przez MS projekt wprowadza do k.k.s. (w oparciu o Dyrektywę UE 2014/42/UE) nowy środek karny tj. przepadek składników i praw majątkowych przedsiębiorstwa lub ściągnięcie ich równowartości pieniężnej. Będzie on stosowany m.in. w razie skazania sprawcy za przestępstwo skarbowe powodujące uszczuplenie należności publicznoprawnej dużej wartości, która w 2016 r. wynosi minimum 925 000 zł.

Przepadek znajdzie zastosowanie nawet wówczas, gdy składniki i prawa majątkowe przedsiębiorstwa nie są własnością sprawcy, ale ich właściciel lub osoba uprawniona na skutek niezachowania ostrożności przewidywała albo przynajmniej mogła przewidzieć, że przedsiębiorstwo może służyć do popełnienia przestępstwa.

Jeszcze w toku postępowania karnego-skarbowego, czyli przed prawomocnym wyrokiem sądu, na składnikach i prawach majątkowych przedsiębiorstwa można będzie ustanowić zabezpieczenie w postaci zarządu przymusowego. Zarządca przymusowy będzie mógł gromadzić rzeczy i dokumenty mogące stanowić dowód w sprawie oraz żądać od członków zarządu i pracowników informacji dotyczących działalności przedsiębiorstwa, wydania rzeczy, dokumentów, mienia przedsiębiorstwa lub dokonania spisu inwentarza.

Zgodnie z zapowiedziami, przepadek składników i praw majątkowych przedsiębiorstwa ma być bronią przeciwko narastającej fali wyłudzeń VAT oraz praniu brudnych pieniędzy. Jednak wobec braku ograniczeń ustawowych, wydaje się, że nie ma przeszkód, by przepis stosować do wszelkich innych przestępstw popełnianych z wykorzystaniem przedsiębiorstwa, o ile doszło do uszczuplenia podatku w konkretnej wysokości. W praktyce nowe regulacje mogą znaleźć więc szersze zastosowanie niż pierwotnie zakładano.

Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12285851/katalog/12354946#12354946


Kontrola_podatkowa_Crido TaxandSprawdź nowy kanał informacyjny o kontrolach podatkowych: kontrolapodatkowa.taxand.pl