Ministerstwo Sprawiedliwości przykręca śrubę skazanym za przestępstwa skarbowe. Część z nich będzie musiała wkrótce wytłumaczyć się ze zgromadzonego majątku pod groźbą jego przepadku jako korzyści pochodzącej z przestępstwa.

Wszystko za sprawą projektowanej nowelizacji k.k.s. (o której pisaliśmy 10 czerwca 2016 r.: Za przestępstwo skarbowe konfiskata mienia spółki?) rozszerzającej definicję „korzyści majątkowej pochodzącej z przestępstwa”. Teraz obejmie ona pożytki – czyli wszelkie przysporzenia z uzyskanych korzyści (wynikające np. z ich zainwestowania) oraz mienie, które sprawca uzyskał (na podstawie jakiegokolwiek tytułu) w ciągu 5 lat przed popełnieniem przestępstwa skarbowego lub po jego popełnieniu do chwili wydania chociażby nieprawomocnego wyroku.

Dotychczas, sąd orzekał obligatoryjnie przepadek korzyści majątkowej pochodzącej z przestępstwa, ale nie rozciągał domniemania pochodzenia mienia z czynu zabronionego wstecz, tj. na okres sprzed popełnienia czynu. Po zmianach skazany będzie musiał wytłumaczyć się ze swojego majątku zgromadzonego w ciągu 5 lat przed popełnieniem przestępstwa i udowodnić, że pochodzi on z legalnych źródeł. Ale nie w każdej sytuacji - domniemanie pochodzenia majątku z przestępstwa będzie stosowane w przypadku skazania za przestępstwo skarbowe:

  • z którego sprawca osiągnął, chociażby pośrednio, korzyść majątkową dużej wartości” – czyli w 2016 r. w wysokości przynajmniej 925 000 zł;
  • zagrożone karą pozbawienia wolności, której górna granica jest wyższa niż 3 lata” – czyli przykładowo za oszustwo podatkowe (art. 56 § 1 k.k.s.), uchylanie się od opodatkowania (art. 54 § 1 k.k.s.) lub wyłudzenie nadpłaty (art. 76 § 1 k.k.s.), gdy kwota uszczuplenia jest większa niż „mała wartość”, czyli w 2016 r. niż kwota 370 000 zł;
  • popełnione w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa, jeśli prowadziło ono lub mogło prowadzić chociażby pośrednio do osiągnięcia korzyści podatkowej”.

Co istotne, domniemanie pochodzenia majątku z przestępstwa będzie stosowane także w toczących się postępowaniach dotyczących czynów popełnionych przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów.

Przed przepadkiem korzyści nie uchroni także przeniesienie mienia na inny podmiot (przykładowo członka rodziny lub spółkę). W takim przypadku uważa się, że korzyści te wciąż należą do sprawcy, chyba że na podstawie okoliczności towarzyszących nabyciu nie można było przypuszczać, że mienie to pochodziło, chociażby pośrednio, z przestępstwa.

Proponowane przez MS przepisy są bardzo restrykcyjne i co do zasady ukierunkowane na walkę z wyłudzeniami VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Obecnie jednak trudno określić, jak często przepisy te będą stosowane przykładowo względem członków zarządu odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe spółki, gdy kontrola podatkowa wykaże w niej nieprawidłowości i zostanie wszczęte postępowanie karne skarbowe.

Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12285851/katalog/12354946#12354946


Kontrola_podatkowa_Crido TaxandSprawdź nowy kanał informacyjny o kontrolach podatkowych: kontrolapodatkowa.taxand.pl