Zgodnie z wyrokiem warszawskiego WSA z 11 kwietnia 2017 r. sposób kalkulacji odsetek od obligacji determinuje czy będą czy nie będą one kosztem podatkowym u spółki pozyskującej finansowanie – w tym przypadku emitenta obligacji korporacyjnych. I choć kodeks cywilny dopuszcza swobodne kształtowanie formy wynagrodzenia za udostępnienie finansowania, to przepisy podatkowe już takiej swobody nie dają.

Stan faktyczny: Podatnik, który chciał wyemitować obligacje w celu pozyskania finansowania rozważał wprowadzenie mechanizmu określania oprocentowania jako sumy dwu elementów: stałego (wyrażonego jako stawka rocznych odsetek) oraz zmiennego. Element zmienny byłby oparty na jednym z następujących mechanizmów: i) obserwacji wzrostu wartości nieruchomości komercyjnych na rynku warszawskim, ii) kalkulacji zysku emitenta osiągniętego z danego przedsięwzięcia gospodarczego (liczonego według MSSF lub jako EBITDA), iii) kalkulacji zdyskontowanej wartości przyszłych przychodów emitenta z tytułu najmu nabytych przez niego nieruchomości komercyjnych.

Taką swobodę w określaniu odsetek jako wynagrodzenia za emisję obligacji dopuszcza znowelizowana w 2015 r. ustawa o obligacjach. Podatnik wystąpił zatem o interpretację podatkową z pytaniem, czy odsetki kalkulowane w taki sposób będą stanowić koszt podatkowy, wszak przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie odnoszą się do samej metodologii ustalenia wynagrodzenia z tytułu realizacji określonego świadczenia, nie zawierają ograniczeń do zaliczenia odsetek od obligacji do kosztów uzyskania przychodu ze względu na sposób ich ustalenia. Czy strony zobowiązania finansowego mogą ustalić sposób kalkulacji należnego wynagrodzenia w dowolny sposób? Niestety podatnik otrzymał negatywną interpretację, którą zaskarżył do WSA.

Sentencja: Izba skarbowo wydająca negatywną interpretację stwierdziła, iż wprawdzie ustawa podatkowa nie definiuje pojęcia odsetek, jednak w orzecznictwie i piśmiennictwie wypracowano definicję odsetek, zgodnie z którą "odsetki stanowią wynagrodzenie za używanie cudzych pieniędzy lub innych rzeczy zamiennych, płatne [...] w stosunku do jego wysokości i czasu trwania używania". Odsetki muszą być obliczane za pomocą stopy procentowej w stosunku do kapitału. Sąd administracyjny w Warszawie zgodził się z Izbą, twierdząc, że skoro oprocentowanie nie jest uzależnione od wysokości kapitału wyemitowanych obligacji ani od poziomu stopy procentowej to nie spełnia ono definicji pojęcia odsetek. Wydatki poczynione przez podatnika są inną formą wynagrodzenia z tytułu emisji obligacji, ustaloną przez strony na za zasadzie swobody zawierania umów wynikającej z art. 353 (1) k.c., wiążą się z uzyskaniem finansowania, a nie uzyskaniem konkretnych przychodów przez podatnika.

Wnioski: Niestety opisywany powyżej wyrok, podobnie jak przytaczany przez nas wyrok NSA z 2015 roku czy wyrok WSA w Poznaniu (sygn. I SA/Po 406/16) podtrzymują negatywną linię interpretacyjną, która mocno ogranicza swobodę podatników w kształtowaniu sposobu ustalania wynagrodzenia od udzielonego finansowania. Jeżeli podatnik chciałby zaliczyć koszt pozyskania długu do kosztu podatkowego, jedyną zdaniem organów dopuszczalną metodą kalkulacji odsetek, jest dosłowne ustalenie poziomu oprocentowania liczonego jako setna część kwoty pożyczonego kapitału. Każda inna forma określenia kosztu długu, np. uzależniona od efektywności czy dochodowości podatnika – czyli de facto od tego jakie podatnik jest w stanie wypracować przychody (i dochody) dzięki pożyczonemu kapitałowi – nie będzie pozwalać na zaliczenie tego kosztu do kosztu podatkowego.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.


NOWOŚĆ na cenytransferowe.taxand.pl!

Wejdź na Weryfikator obowiązków TP i sprawdź,
jakie obowiązki dokumentacyjne będą dotyczyć Twojej Spółki od 2017 r.