Jak donoszą media, Ministerstwo Finansów wysłuchało próśb przedsiębiorców i zdecydowało się przesunąć termin wdrożenia nowej struktury JPK na 1 października 2020 r.

Nowa struktura JPK_V7, mająca w zamyśle stanowić połączenie deklaracji VAT z informacjami przekazywanymi dotąd w pliku JPK_VAT, miała wejść w życie z dniem 1 lipca 2020 r. Od pewnego czasu podatnicy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi sygnalizowali jednak, że dotrzymanie tego terminu będzie bardzo trudne.

Wypada więc wyrazić radość, że głosy z rynku zostały wysłuchane w Ministerstwie Finansów. Oprócz doniesień prasowych dowodzi tego projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19. W projekcie tej ustawy, która dopiero co opuściła Komisję Finansów Publicznych Sejmu, zawarto przepis odraczający termin JPK_V7. Jeśli brzmienie projektu nie ulegnie zmianie (co wydaje się w tym zakresie mało prawdopodobne), wszyscy podatnicy – mali i duzi – będą zobowiązani do raportowania JPK_V7 dopiero od 1 października 2020 r.

Przypomnijmy, podstawowa trudność związana z JPK_V7 wynika z konieczności przeprowadzenia szerokich prac dostosowujących systemy księgowe i fakturowe. Nowa struktura JPK nie tylko łączy deklaracje VAT z częścią ewidencyjną, ale nakłada też nowe obowiązki na podatników. Szczególnie problematyczny jest w tym zakresie obowiązek oznaczania transakcji w składanych JPK_V7 za pomocą aż 34 dedykowanych oznaczeń cyfrowo-literowych.

O przykładach i praktycznych problemach z tym związanych pisaliśmy niedawno we wpisie na naszym blogu.

Niewątpliwie, dodatkową cegiełkę do odroczenia terminu wprowadzenia JPK_V7 dołożyła też szalejąca od kilku miesięcy epidemia koronawirusa, która utrudniła prowadzenie prac wdrożeniowych.

Czy to oznacza, że podatnicy VAT mogą na razie odłożyć temat na półkę i skupić się na rozruszaniu swojego biznesu po trudzie ostatnich miesięcy? Zdecydowanie nie.

Jak wiemy z dotychczasowych doświadczeń, poprawne wdrożenie nowych obowiązków jest zadaniem bardzo czasochłonnym i wymaga zaangażowania po stronie wielu pracowników – działu księgowego, programistów i informatyków, a często także handlowców. Warto dobrze wykorzystać dodatkowy – wcale nie długi – okres na przygotowanie swojego biznesu do nowego etapu informatyzacji rozliczeń VAT.

Zachęcamy do śledzenia regularnie publikowanych wpisów o JPK_V7 na naszym blogu, udziału w organizowanych przez nas webinariach, a także do kontaktu w razie wątpliwości jak prawidłowo wdrożyć nową strukturę w Państwa firmie.

WARTO DOCZYTAĆ: