Druga połowa marca obfituje w tym roku w niespodzianki – ale nie piszę tym razem o Elektronicznych Sprawozdaniach Finansowych.

Po pierwsze: w piątek, 29 marca, o godzinie 14:24 na stronach Ministerstwa Finansów pojawiła się długo oczekiwana, nowa wersja struktur JPK_FA oznaczona numerem 2. Poprzednia, z numerem 1.2 rozpoczęła swój żywot od przerażenia wszystkich Głównych Księgowych, że oto będą musieli w elektronicznej formie przechowywać nie tylko faktury zakupowe – co przecież i tak robią, księgując je w systemach F-K – ale również wprowadzać wszystkie wiersze tych faktur. Firmy informatyczne, czując dobrą koniunkturę, zaczęły wówczas chodzić po rynku, oferując różnego rodzaju systemy automatycznego odczytywania tekstu ze skanów dokumentów (tzw. OCR). Po wielu protestach i kilku tygodniach niepewności ogłoszono w końcu, że JPK_FA obejmuje tylko faktury sprzedaży – i wszyscy (z wyjątkiem wspomnianych firm IT) odetchnęli z ulgą. Potem okazało się, że struktura JPK_FA została zaprojektowana w taki sposób, że nie da się w niej zaraportować faktur wystawianych dla odbiorców zagranicznych, bowiem pole przeznaczone na numer identyfikacji podatkowej przyjmuje tylko polskie NIPy. Wreszcie, długo zastanawiano się nad tematyką walut – i po wielu dyskusjach orzeczono oficjalnie, że JPK_FA należy przygotowywać dla każdej waluty odrębnie.
Czwartą, i ostatnią sprawą wartą wspomnienia była dyskusja na temat okresu, za jaki mają być przygotowywane pliki JPK_FA: wielu przedsiębiorców podeszło do tego zagadnienia na zasadzie analogii do JPK_VAT – czyli zaczęło regularnie przygotowywać pliki miesięczne i składować je w repozytoriach czy na dyskach na wypadek kontroli; inni stwierdzili (podobnie jak MF), że okres może być dowolny – w związku z tym nie wygenerowali nic, za to zapłacili za narzędzia, które umożliwiają dość swobodne wygenerowanie takich plików; jeszcze inni wreszcie nie zrobili nic – licząc, że będą mieli dość czasu, żeby przygotować się do przekazania plików po wszczęciu kontroli ;)

Widać więc, że nowa wersja struktury była potrzebna. Uproszczono w niej i ujednolicono sposób prezentacji danych (zbliżając do JPK_VAT(3)), wyraźnie ograniczono ją do faktur sprzedażowych – i umożliwiono raportowanie NIPów zagranicznych kontrahentów.

Ostatniego punktu ruszyć się nie da – jak bowiem wiadomo nie od dziś my, Polacy, lubimy wolność i swobodę ;)

Jest tylko jedno ALE: na wprowadzenie nowej wersji dano jedynie 3 miesiące – bowiem zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca!

Zatem: programiści – klawiatury w dłoń! Czasu jest bardzo mało!