Już w 2025 roku czekają nas zmiany w raportowaniu jednolitych plików kontrolnych (JPK-ów) przez osoby prawne. Ministerstwo Finansów wprowadza tak zwany JPK_CIT. Dotychczasowa, struktura na żądanie JPK_KR obejmująca zapisy z ksiąg rachunkowych stanie się obowiązkowa i zostanie rozszerzona o dodatkowe informacje, przyjmując nazwę JPK_KR_PD. Ponadto pojawi się zupełnie nowa struktura JPK_ST_KR, w której będą wykazywane szczegółowe zapisy z ksiąg rachunkowych, dotyczące środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Oba raporty będą przekazywane bezpośrednio do organów podatkowych w formacie xml.

Wejście w życie JPK CIT

Przewidziane jest stopniowe wejście w życie nowych regulacji, uzależnione od wielkości i kategorii podatników. W przypadku lat podatkowych rozpoczynających się:

  • Po 31.12.2024 r. – obowiązek obejmie podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro lub podmioty będące częścią podatkowych grup kapitałowych.
  • Po 31.12.2025 r. – nowym obowiązkom będą podlegać wszyscy podatnicy CIT zobligowani do przesyłania plików JPK_V7.
  • Po 31.12.2026 r. – nowe przepisy będą obowiązywać wszystkich pozostałych podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Rosnąca rola JPK_KR

Statystyki udostępnione nam przez Urzędy Celno-Skarbowe (UCS) ujawniają znaczący trend: wzmożone kontrole podatkowe i rosnące zainteresowanie plikami JPK ze strony administracji podatkowej. W 2023 roku liczba wezwań do przekazania JPK_KR na żądanie wzrosła aż o 93% w porównaniu z 2022 r. To wyraźny sygnał, że organy podatkowe zwiększają czujność i baczniej przyglądają się działalności przedsiębiorców.

Co dalej?

Wprawdzie pierwsi podatnicy zaraportują nowe struktury na początku 2026 r., jednak dane będące przedmiotem raportowania będą obejmować zapisy z 2025 roku. Zakres raportowanych danych jest szeroki. Z tych względów warto już teraz rozpocząć przygotowania do nowych wymogów, w szczególności dostosować systemy i zasady ewidencji księgowo-podatkowej, aby uniknąć przekształceń w późniejszym czasie i zapewnić płynne przejście do nowych wymagań JPK_CIT.

Jak możemy pomóc?

Niniejszy artykuł rozpoczyna serię publikacji poświęconych nowym obowiązkom związanym z JPK CIT. W kolejnych wpisach dokładnie omówimy m.in., zakres i strukturę raportowania, podejście do wdrożenia i wyzwania, jakie mogą napotkać podatnicy w związku z nowymi przepisami.

Zachęcamy do śledzenia naszej serii artykułów, jak również naszego profilu na LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami i poradami dotyczącymi JPK_CIT.

Zachęcamy również do kontaktu wszystkich z Państwa, którzy chcą dowiedzieć się więcej o nowych strukturach i potrzebują wsparcia we wdrożeniu JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR.

>>Napisz do nas!

 


Zobacz film: JPK CIT – powtórka z JPK VAT czy może KSeF bis?

W filmie eksperci CRIDO Michał Szwed, Tomasz Bartoszek i Jacek Działański zastanawiają się, czy ten plik stanie się obligatoryjny we wskazanym terminie, a także tłumaczą założenia dotyczące jego funkcjonowania.