JPK CIT serwuje podatnikom kolejny niespodziewany zwrot akcji. Wiele wskazuje na to, że struktura JPK_ST_KR w pierwszym roku będzie nieobligatoryjna. Ale na ostateczne potwierdzenie jeszcze czekamy. 
 
Wrześniowe rozporządzenie ministerstwa zakładało raportowanie dwóch struktur w ramach JPK CIT: JPK_KR_PD i JPK_ST_KR. Przygotowania do wdrożenia mogły więc zostać rozpoczęte. Jednak kilka dni temu bez oficjalnego komunikatu wprowadzono zmiany w schemacie XSD dla Jednolitego Pliku Kontrolnego w zakresie Ksiąg Rachunkowych i Podatku Dochodowego (JPK_KR_PD). Szerzej pisaliśmy o tym w tym artykule. Struktura JPK_ST_KR na tamtą chwilę pozostała w niezmienionej wersji.

Ale niespodziewanie pojawiła się autopoprawka do ustawy, która dotyczy JPK_ST_KR. Co się za nią kryje? Otóż pojawia się możliwość... zwolnienia z obowiązków! Kiedy, kogo, w jakim zakresie, na jak długo? W uzasadnieniu do autopoprawki próżno szukać jednoznacznych odpowiedzi. Te podobno pojawią się w dodatkowym rozporządzeniu.

Zmiany mają wejść w życie "z dniem ogłoszenia" zwolnienia, które będzie dokonane tym dodatkowym rozporządzeniem. Mamy tylko nadzieję, że pojawi się ono jeszcze przed 1 stycznia 2025, kiedy obowiązek JPK CIT obejmie największych podatników.
 

Nie warto czekać

Mimo zapowiadanych ułatwień radzimy trzymać rękę na pulsie. Na początek skupić się na JPK_KR_PD, a w drugiej kolejności na JPK_ST_KR, aby zadbać o odpowiedniej jakości dane już teraz i być gotowym na wszystko. Prace nad zgromadzeniem danych do środków trwałych mogą być bardzo czasochłonne.
 

Sprawdź, jak CRIDO może wesprzeć Twój proces wdrażania JPK CIT.