Jest szansa na uregulowanie kwestii prawidłowego momentu korekty przychodów bądź kosztów  wynikających z faktur korygujących.

22 maja 2015 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Następstwem polubownego rozwiązywania sporów pomiędzy podmiotami są często korekty rozliczeń, w związku z czym projekt ustawy adresuje również kwestię momentu rozliczania faktur korygujących.

Projekt ma na celu ujednolicenie podejścia do problemu ustalenia prawidłowego momentu rozpoznania dla celów podatku dochodowego faktur korygujących przychody lub koszty. Obecnie obowiązujące przepisy updop i updof nie odnoszą się do tej kwestii. W praktyce orzeczniczej ukształtowało się podejście, zgodnie z którym o momencie rozpoznania faktur korygujących decyduje to, czy przyczyna korekty wynika z błędu popełnionego w momencie wystawienia faktury pierwotnej (korekta „wsteczna”), czy też jest skutkiem zdarzeń mających miejsce już po jej wystawieniu (korekta „na bieżąco”).

Projekt ustawy ma na celu potwierdzenie prawidłowości powyższego podejścia, co pozytywnie wpłynie na usprawnienie procesu dokonywania korekt. Zgodnie bowiem z ustaleniami projektu, jeżeli:

- faktura korygująca jest wynikiem błędu (pomyłki w zakresie ceny, kwoty VAT, ilości itp.), wówczas winna zostać rozliczona „wstecz” (tj. w okresie, którego dotyczyła pierwotna faktura przychodowa lub kosztowa);

- faktura korygująca jest wynikiem późniejszych zdarzeń, powstałych już po wystawieniu faktury pierwotnej (np. udzielenie rabatu, obniżka ceny, zwrot towaru), wówczas winna zostać rozliczona „na bieżąco”.

Projekt jest na etapie prac w komisjach po pierwszym czytaniu na posiedzeniu sejmu.

Link do projektu:  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3432

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.