W wyniku specustawy wprowadzającej tzw. tarczę antykryzysową, nowe brzmienie otrzymały art. 111 ust. 3a pkt 1 i 8 ustawy o VAT. Zgodnie z ww. przepisami, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących mogą wystawiać, za zgodą nabywcy, paragon w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony. Nasza codzienna praktyka pokazuje jednak, iż zagadnienia dotyczące e-paragonów budzą mnóstwo wątpliwości wśród przedstawicieli sektora retail.

Należy zwrócić uwagę, że możliwość wystawiania paragonów elektronicznych dotyczy co do zasady wyłącznie kas fiskalnych online i paragonów wystawianych poprzez kasy fiskalne online. Przepisy dotyczące tzw. kas offline (czyli kas bez połączenia internetowego z Centralnym Repozytorium Kas) nie przewidują takiej możliwości. Z przepisu art. 145a ust. 12 ustawy o VAT wynika bowiem, że przepisy dotyczące paragonów elektronicznych nie mają zastosowania do kas fiskalnych offline.

Jednocześnie 25 kwietnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, która miała na celu dostosowanie ww. rozporządzenia do wprowadzonej w art. 111 ust. 3a pkt 1 możliwości wystawiania paragonów elektronicznych. Z przepisów tych również wynika, że możliwość wystawiania paragonów w postaci elektronicznej zarezerwowana jest obecnie jedynie do kas fiskalnych online.

Z zagadnieniem e-paragonów związane jest również zagadnienie kas w formie oprogramowania. Stosowne rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące kas fiskalnych w formie oprogramowania opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw 29 maja br., jednak odrębnym rozporządzeniem określono wybrane kategorie podatników, którzy mogą korzystać z takiego rozwiązania. Są to obecnie branża transportowa, hotelarska, gastronomiczna oraz w zakresie sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych z węgla.

Warto doczytać: