Kilka dni temu pisaliśmy o negatywnym dla podatników wyroku WSA we Wrocławiu, zgodnie z którym, w przypadku uproszczonego (bezeemisyjnego) połączenia spółek sióstr, spółka przejmująca powinna rozpoznać przychód w wysokości wartości majątku spółki przejmowanej. W wyroku WSA w Warszawie z 10 lipca 2024 r. zajęto odmienne stanowisko – przeciwne również do dotychczasowego, restrykcyjnego podejścia fiskusa.

Przypomnijmy, iż zdaniem WSA we Wrocławiu, spółka przejmująca uzyska przychód (na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT) w wysokości ustalonej na dzień poprzedzający dzień łączenia pełnej wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego, (Połączenia spółek sióstr nadal z przychodem – wyrok WSA (crido.pl)).

Natomiast, zdaniem WSA w Warszawie wyżej przywołana regulacja nie ma zastosowania do połączeń horyzontalnych, gdyż połączenia bez emisji nie mieszczą się w jej zakresie. Zgodnie z uzasadnieniem ustnym[1], przepis ten wprost odnosi się do nadwyżki wartości przejmowanego majątku ponad wartość emisyjną udziałów przydzielonych wspólnikom spółek przejmowanych – natomiast w związku z bezemisyjnym charakterem połączenia, ta wartość nie istnieje. Nie jest możliwe ustalenie nadwyżki skoro nie występuje jedna z wartości porównywanych – wartość emisyjna przydzielanych udziałów. Co więcej, WSA zarzucił rozumowaniu fiskusa brak spójności z samą konstrukcją podatku dochodowego. Opodatkowaniu podlega przyrost wartości stanowiący nadwyżkę nad wartością przekazaną w udziałach. W połączeniu horyzontalnym, zdaniem organu, przyrost ten nie wystąpi.

Wyrok warszawskiego WSA daje nadzieję na zmianę podejścia organów podatkowych i sądów administracyjnych w zakresie interpretacji nowych regulacji KSH. Liczymy na to, iż nie będzie to odosobnione stanowisko i już niedługo pojawi się coraz więcej wyroków i interpretacji, które w swoim uzasadnieniu wezmą pod uwagę cel nowowprowadzonych przepisów KSH i połączenia spółek sióstr będą stanowić neutralne transakcje na gruncie podatku dochodowego. Znacznym ułatwieniem było również wprowadzenie stosownej nowelizacji rozstrzygającej wprost, że uproszczone połączenia sióstr nie powinny prowadzić do opodatkowania.

[1] Artykuł oparty na uzasadnieniu ustnym do omawianego wyroku, uzasadnienie pisemne nie jest jeszcze dostępne.