Ciekawą informację w sprawie 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów dla osób fizycznych (twórcy zajmujący się określonymi rodzajami działalności mają prawo do kosztów stanowiących co do zasady połowę ich przychodów) zawiera odpowiedź Wiceministra Finansów Pawła Gruzy na jedną z interpelacji poselskich.

Wiceminister przypomina, że do zastosowania omawianej preferencji niezbędne jest powstanie utworu, nie wystarczy zaś zatrudnienie danej osoby na określonym stanowisku o zakresie zadań pokrywających się z profilami działalności (m.in. w zakresie B&R oraz programów komputerowych) wskazanymi przez ustawodawcę od 1 stycznia 2018 r. i uzupełnionymi (m.in. o gry komputerowe) w trakcie roku.

Wiceminister powołał się na wyrok NSA z 2015 r., zgodnie z którym preferencja (50% KUP) nie ma zastosowania, jeżeli nie można ustalić jaka część wynagrodzenia dotyczy wykonania prac o charakterze twórczym. Przypomniał, że odpowiednia kwalifikacja to odpowiedzialność płatnika (pracodawcy). Dodatkowo przytoczył stanowisko WSA z 2015 r., w świetle którego koniecznym jest wyodrębnienie części wynagrodzenia należnej za rozporządzenie autorskimi prawami majątkowymi do utworu (bo to z tytułu przyjęcia tego utworu i związanych z nim praw majątkowych, pracodawca wypłaca należne wynagrodzenie – honorarium, a więc musi być określona wielkość tego wynagrodzenia). Określenie tej wielkości powinno być zawarte bądź w umowie o pracę bądź w  innych postanowieniach obowiązujących danego pracodawcę i jego pracowników (na przykład w regulaminie wynagradzania).

Odnosząc się do interpelacji (która dotyczyła nauczycieli akademickich i zwracała uwagę, że w interpretacjach podatkowych organy przyznają prawo do 50% KUP jedynie w odniesieniu do utworów i dzieł zakończonych, a nie do tzw. ciągłej pracy twórczej), wiceminister wskazał, że nowe przepisy (obowiązujące od 2018 i zawężające preferencję podatkową do określonych rodzajów działalności) nie oznaczają utraty prawa do 50% KUP przez tych nauczycieli, którzy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich.

Wskazał również ze wydana zostanie interpretacja ogólna w sprawie tej preferencji podatkowej i możliwości jej stosowania przez twórców. O jej losach będziemy Państwa informować.