Podmioty nie będą zobowiązane do uzyskiwania na terenie miast decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych („Projekt”).

Zakładana nowelizacja ma przywrócić w ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów leśnych i rolnych (Dz. U. 1995 nr 16 poz. 78, „Ustawa”) brzmienie przepisu art. 5b uchylonego ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy prawo ochrony środowiska oraz niektórych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1101).

Art. 5b Ustawy w swoim pierwotnym brzmieniu dotyczył wyłączenia gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast spod działania przepisów Ustawy, co dawało możliwość inwestorom realizacji inwestycji na tych terenach, bez konieczności prowadzenia uciążliwej procedury tzw. „odralniania” terenu i ponoszenia z tego tytułu wysokich opłat na rzecz podmiotów publicznych.

Jak wynika z uzasadnienia do Projektu, wprowadzenie do Ustawy nowego art. 5c o treści zbieżnej z uchylonym art. 5b, powinno przywrócić szanse wielu miast na udostępnienie inwestorom atrakcyjnych działek i zachęcenie ich tym samym do realizacji projektów w granicach administracyjnych miast.

Posłowie komisji rolnictwa na posiedzeniu w dniu 31 marca 2016 r. wyrazili wątpliwości co do celowości wprowadzania w życie zmian w Ustawie, w związku z czym skierowali Projekt do dalszych prac w podkomisjach sejmowych.