20 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 5,1 mld złotych przewidujący wsparcie przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych skutkami wojny Rosji z Ukrainą, w zakresie wzrostu cen energii elektrycznej i gazu. Program został zatwierdzony w oparciu o unijne Tymczasowe kryzysowe ramy pomocy państwa przyjęte przez Komisję 23 marca 2022 r. na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i zmienione 20 lipca 2022 r. oraz 28 października 2022 r.

Program będzie zarządzany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, natomiast operatorem środków i instytucją organizującą nabory ma być Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Do ubiegania się o wsparcie na mocy programu uprawnione będą przedsiębiorstwa energochłonne prowadzące działalność w sektorach sklasyfikowanych jako szczególnie narażone na skutki obecnego kryzysu i w podsektorach wymienionych w załączniku 1 do Tymczasowych ram kryzysowych.

Całkowita pomoc przypadająca na beneficjenta będzie mogła stanowić do 50% wartości kosztów kwalifikowanych i maksymalnie 4 mln EUR. Możliwe będzie również aplikowanie o zwiększoną kwotę pomocy do 80% wartości kosztów kwalifikowanych i maksymalnie 50 mln EUR przez przedsiębiorstwa, które ponoszą straty z działalności operacyjnej, a zwłaszcza te, które zanotowały: (i) spadek wskaźnika EBITDA o min. 40% w okresie pomiędzy 1 stycznia lub 1 lipca a 31 grudnia 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r.; lub (ii) ujemny wskaźnik EBITDA w okresie pomiędzy 1 stycznia lub 1 lipca a 31 grudnia 2022 r.

Pomoc przyznawana będzie do 31 grudnia 2023 r.

Aktualnie w Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad finalizacją zasad naboru wniosków. Przedsiębiorcy tymczasem czekają na informacje czy nabór wniosków zostanie ogłoszony jeszcze w bieżącym roku czy na początku kolejnego roku.