Polska została największym beneficjentem pomocy przeznaczonej na rozwój społeczno-gospodarczy z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu – państw darczyńców. W zamian za wzmocnienie współpracy międzypaństwowej, otrzymamy aż 809,3 mln euro.

Pierwszy nabór wniosków został już ogłoszony - na projekty transgraniczne i ponadnarodowe w ramach Funduszu Współpracy Regionalnej. Celem tego konkursu jest wspieranie współpracy transgranicznej i ponadnarodowej pomiędzy państwami - darczyńcami a państwami beneficjentami oraz wybranymi 10 krajami nie będącymi członkami UE: Albanią, Białorusią, Bośnią i Hercegowiną, Macedonią, Mołdawią, Czarnogórą, Rosją, Serbią, Turcją oraz Ukrainą.

Kwota alokacji na konkurs wynosi 15 mln euro, a pojedynczy projekt otrzyma minimum 1 mln euro wsparcia. Oznacza to, że wybranych zostanie maksymalnie 15 projektów. Termin składania wniosków upływa 1 lipca 2018 roku. Wsparte zostaną projekty dotyczących obszarów: innowacji badań, edukacji i konkurencyjności, włączania społecznego, środowiska, energii, zmian klimatu i gospodarki niskoemisyjnej, kultury, społeczeństwa obywatelskiego, dobrego zarządzania, prawa i wolności oraz sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Natomiast dla pozostałych obszarów wspieranych przez Fundusze Norweskie i EOG znane są na razie alokacje i operatorzy. Obecnie operatorzy tworzą zarysy programów, które następnie zostaną ocenione przez partnerów dedykowanych dla danego obszaru. Dopiero po ich akceptacji będą podpisywane umowy z partnerami i uruchomione zostaną nabory. Wciąż nie ma jednak szczegółowego harmonogramu tych naborów. Pierwsze nabory wniosków mają rozpocząć się w drugiej połowie 2018 roku.

Operatorami programów oraz partnerami ze strony państw-darczyńców są następujące podmioty:

CRIDO OEG

Poniżej alokacja środków norweskich i EOG na poszczególne obszary tematyczne (w mln euro):

alokacja środków norweskich i EOG na poszczególne obszary tematyczne