Jesienią zeszłego roku pisaliśmy na naszym blogu o propozycji nowej Dyrektywy UE dot. cen transferowych. Dyrektywa ta ma na celu:

  • wprowadzenie zasady ceny rynkowej do przepisów unijnych,
  • harmonizację kluczowych reguł cen transferowych na poziomie unijnym,
  • uregulowanie roli i statusu Wytycznych OECD,
  • otworzenie możliwości do dalszego stanowienia przepisów cen transferowych na poziomie unijnym, ale w zgodzie z Wytycznymi OECD.

Obecnie, tj. w kwietniu 2024 roku Parlament Europejski zgłosił swoje poprawki i uzupełnienia do treści proponowanej Dyrektywy. PE przede wszystkim podkreśla jak ważne jest, aby:

  • Dyrektywa była spójna z innymi przepisami unijnymi, w tym przepisami dot. MDR i innymi przeciwdziałającymi podwójnemu nieopodatkowaniu. Dodatkowo,
  • Efektem wdrożenia Dyrektywy było faktycznie ujednolicenie przepisów z zakresu cen transferowych na poziomie Unii, co pozwoli biznesom na obniżenie kosztów związanych z przestrzeganiem tych przepisów oraz ograniczy ryzyko ewentualnych sporów pomiędzy krajami,
  • Nowe przepisy dokładnie adresowały ryzyko podwójnego nieopodatkowania lub podwójnego opodatkowania, tj. aby były przejrzyste zarówno dla podatników jak i administracji skarbowych w poszczególnych jurysdykcjach.

Parlament proponuje dodatkowo, aby przywrócić EU Joint Transfer Pricing Forum przy Komisji Europejskiej, które to forum będzie wspierać Komisję w ewentualnych przyszłych zmianach czy wdrożeniach przepisów TP na poziomie unijnym, zgodnie z wytycznymi OECD czy UN.

Czy wreszcie PE proponuje, aby Dyrektywa obowiązywała od 1 stycznia 2025 zamiast 2026 roku.

Pełen tekst propozycji Dyrektywy z poprawkami naniesionymi przez Parliament Europejski znajduje się tutaj.


Zobacz film: Przyszłość cen transferowych czyli globalne trendy TP

Przyszłość cen transferowych w Polsce często zależy od globalnych trendów w regulacjach TP. Zapraszamy na film, w którym eksperci CRIDO opowiadają o czekających nas najprawdopodobniej zmianach w zakresie dokumentowania i raportowania cen transferowych.