Początek sezonu remontowego za pasem. To dobry moment, żeby określić plany inwestycyjne również z innego powodu: w kwietniu rusza nabór wniosków w konkursie Kredyt ekologiczny. Każdy przedsiębiorca, który ma w planach takie działania jak np. remont zakładu produkcyjnego, wymianę instalacji technologicznych czy modernizację systemów energetycznych, powinien już teraz sprawdzić, czy będzie mógł ubiegać się o częściowe refinansowanie kosztów takich inwestycji.

Cel: efektywność energetyczna przedsiębiorstw

Kredyt ekologiczny to program, który ma pomóc przedsiębiorstwom w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną. W jaki sposób można ją zwiększyć? Zakres działań jest bardzo szeroki, sprowadza się najczęściej do ograniczenia strat energetycznych, wdrożenia rozwiązań energooszczędnych czy zastąpienie tradycyjnych źródeł energii (paliwa kopalne) źródłami odnawialnymi.

Przykłady inwestycji, jakie mogą wpisywać się w te cele to m.in.:

  • termomodernizacje budynków (np. przez docieplenie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej),
  • zmiany źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne (w tym odnawialne źródła energii) i bardziej efektywne (kogeneracja),
  • magazynowanie energii i odzyskiwanie energii, w tym energii z procesów przemysłowych,
  • wymiana instalacji i urządzeń produkcyjnych na bardziej energooszczędne,
  • modernizacja posiadanej infrastruktury w celu ograniczania strat energetycznych (np. przez izolację termiczną instalacji przemysłowych),
  • usprawnienie lokalnych sieci ciepłowniczych i przyłącza do nich,
  • instalacja wydajnych układów do produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu,
  • bardziej efektywne systemy zaciemnienia okien, rekuperacji, klimatyzacji, wentylacji itd.

Dlaczego warto wziąć kredyt ekologiczny?

Wskazane inwestycje to tylko kilka przykładów działań, jakie mogą być zakwalifikowane do wsparcia. Część z nich stanowi standardowe działania inwestycyjne w zakładach produkcyjnych, niekiedy podejmowane cyklicznie co kilka lat. Tym bardziej warto spróbować, by oprócz docelowej korzyści z niższych kosztów zużycia energii, przedsiębiorstwo zyskało także na dofinansowaniu tego typu nakładów.

Dokładne warunki udzielania pomocy poznamy po ogłoszeniu konkursu. Poziom wsparcia (tzw. premii ekologicznej – spłaty części kapitałowej kredytu zaciągniętego na inwestycję) będzie zależał od wielu czynników, w tym lokalizacji i statusu przedsiębiorstwa, i może wahać się od 25% aż do 70%.

Oprócz typu inwestycji podlegającej wsparciu, Kredyt ekologiczny wyróżnia też grupa docelowa beneficjentów: należą do niej nie tylko przedsiębiorstwa sektora MŚP, ale także duże przedsiębiorstwa o tzw. średniej kapitalizacji. Kredyt ekologiczny będzie więc jedną z nielicznych szans na bezzwrotne wsparcie projektów inwestycyjnych dużych podmiotów.

Dlaczego warto przygotować się już teraz?

Pierwszy tegoroczny nabór planowo ma ruszyć 25 kwietnia, a zakończy się 25 lipca 2024 r. To, co powinno zmotywować do działania już teraz, to zasadnicze założenie całego programu: kwalifikowane będą tylko te inwestycje, które zostały zidentyfikowane w ramach przeprowadzonego audytu energetycznego. To audyt ma zdefiniować zakres inwestycji i potwierdzić założone cele zwiększania efektywności energetycznej. Musi zostać więc przygotowany odpowiednio wcześniej: biorąc pod uwagę czasochłonność tego procesu (standardowo od kilku do nawet kilkunastu tygodni na przygotowanie opracowania), przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem powinni rozpocząć prace przygotowawcze już teraz.

Tutaj więcej informacji o programie oraz to, jak możemy pomóc.


Zobacz film: Transformacja energetyczna z CRIDO. Granty środowiskowe 2024

We współczesnym świecie jednym z obecnie przodujących tematów jest transformacja energetyczna. W głównej mierze dotyczy ona przedsiębiorców, którzy powinni dostosować swoje biznesy do wymogów związanych z koniecznością redukcji emisji szkodliwych substancji. W filmie eksperci CRIDO omawiają możliwości pozyskania funduszy ze środków publicznych na ten cel. Zapraszamy!