W poprzednich artykułach z cyklu omówiliśmy między innymi jakie podmioty mogą być zobowiązane do raportowania. W tym wpisie przybliżymy natomiast jakie informacje oraz według stanu na jaką datę powinny zostać zaraportowane w ramach zgłoszenia, a także jakie organy są właściwe w zakresie raportowania.

Zakres przekazywanej informacji

Jak wskazywaliśmy w poprzednich artykułach, ustawa o CIT wyróżnia 2 „kierunki” raportowania, tj. tzw. raportowanie „w górę” (raportowanie przez spółkę nieruchomościową) oraz raportowanie „w dół” (raportowanie przez wspólników spółki). W zależności od rodzaju raportowania, różnić się będzie zakres informacji niezbędnych do przekazania.

Raportowanie przez spółkę nieruchomościową

Spółka nieruchomościowa zobowiązana jest składać informacje o podmiotach posiadających bezpośrednio lub pośrednio jej udziały, akcje, ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnym charakterze. Przekazywane przez spółkę nieruchomościową informacje o wspólnikach obejmują w szczególności pełną nazwę wspólnika, jego polski NIP (szczególnie istotne w przypadku podmiotów zagranicznych),  zagraniczny numer identyfikacyjny, adres siedziby oraz liczbę posiadanych bezpośrednio oraz pośrednio praw, a także procentową wielkość posiadanego bezpośrednio oraz pośrednio udziału w prawach spółki nieruchomościowej – wartości te prezentuje się zarówno łącznie jak i w podziale na bezpośrednie oraz pośrednie posiadanie.

Raportowanie przez wspólników spółki nieruchomościowej

Z kolei informacje składane przez wspólników spółki nieruchomościowej powinny w szczególności zawierać jej NIP, nazwę i rodzaj spółki nieruchomościowej oraz liczbę posiadanych bezpośrednio oraz pośrednio praw, a także procentową wielkość posiadanego bezpośrednio oraz pośrednio udziału w prawach spółki nieruchomościowej oraz informacje o ewentualnych podmiotach pośredniczących, w tym ich dane identyfikacyjne oraz informacje o prawach do spółki posiadanych za pośrednictwem tego podmiotu. Podobnie jak w przypadku raportowania zgłaszanego przez spółkę nieruchomościową, wartości w zakresie posiadania prezentuje się zarówno łącznie jak i w podziale na posiadanie bezpośrednie oraz pośrednie.

Na jaki moment zaraportować powyższe dane?

Przepisy określają również moment na jaki należy określić wysokość posiadanego udziału. Podobnie jak przy oceny spełnienia progu 5% przez udziałowca spółki nieruchomościowej, dane zawarte w zgłoszeniu również prezentuje się według stanu na ostatni dzień roku podatkowego spółki nieruchomościowej, ewentualnie ostatni dzień roku obrotowego spółki, gdy nie spełnia ona definicji podatnika CIT.

Tym samym, aby dokonać poprawnego raportowania, należy ustalić liczbę praw oraz wielkość udziału w prawach, jakie wspólnicy posiadają w spółce na ostatni dzień jej roku podatkowego lub obrotowego.

Właściwość organów podatkowych

W zakresie informowania o spółkach nieruchomościowych, właściwym jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Jednak przepisy zastrzegają, że w zakresie przyjmowania i obsługi ww. informacji, Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wyznaczyć inny właściwy organ do wykonywania zadań Szefa KAS. Takie rozporządzenie zostało wydane 13 lipca 2022 r.

Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, właściwymi organami w zakresie złożenia wskazanych powyżej informacji są:

  • w zakresie raportowania składanego przez spółkę nieruchomościową („w górę”):
    1. jeżeli spółka nieruchomościowa jest podatnikiem CIT – naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla spółki nieruchomościowej w sprawach opodatkowania CIT, w ostatnim dniu jej roku podatkowego,
    2. jeżeli spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem CIT – naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania CIT według adresu siedziby spółki nieruchomościowej na terytorium RP, ustalonego na ostatni dzień jej roku obrotowego,
    3. jeżeli spółka nieruchomościowa nie ma ustalonego adresu siedziby na terytorium RP (na ostatni dzień jej roku podatkowego / roku obrotowego) – Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu.
  • w zakresie raportowania składanego przez wspólników spółki nieruchomościowej („w dół”):
    1. jeżeli wspólnik ma adres siedziby na terytorium RP – naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania CIT według adresu siedziby wspólnika (na ostatni dzień roku podatkowego / roku obrotowego spółki nieruchomościowej),
    2. jeżeli wspólnik nie ma adresu siedziby na terytorium RP (na ostatni dzień roku podatkowego / roku obrotowego spółki nieruchomościowej) – Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu.

Tym samym, zasadniczo właściwość organu ustala się według stanu na ostatni dzień roku podatkowego spółki nieruchomościowej, ewentualnie jej roku obrotowego, jeżeli nie jest ona podatnikiem CIT.


Sprawdź także >> RE Flash CRIDO