W sierpniu tego roku opublikowana została pierwsza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) na temat bardzo ważny dla podatników dokonujących inwestycji w parki maszynowe. Zgodnie z interpretacją odpisy amortyzacyjne dokonywane między 2022 a 2026 r. od robotów przemysłowych, a także maszyn i urządzeń związanych z ich funkcjonowaniem oraz oprogramowania niezbędnego do ich prawidłowego użytkowania, są objęte ulgą na robotyzację - nawet, jeśli aktywa te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r.

Przypomnijmy, że ulga na robotyzację umożliwia podatnikom odliczenie od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów (amortyzacji) poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, do wysokości dochodu z działalności ogólnej podatnika.

W ramach tej preferencji podatnicy mogą rozliczyć m.in.

  • koszty nabycia fabrycznie nowych:
    • robotów przemysłowych;
    • maszyn i urządzeń peryferyjnych związanych z ich funkcjonowaniem (służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy, do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania i serwisowania, do interakcji człowiek-maszyna itp.);
  • koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych wyżej;
  • opłaty ustalone w umowie leasingu, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych ww. środków trwałych, jeśli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego ich własność.

Dodatkowe odliczenie możliwe jest jedynie w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Powyższe brzmienie przepisów wzbudzało w podatnikach wątpliwości dotyczące możliwości uwzględnienia w uldze na robotyzację odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej tych aktywów, które zostały nabyte przed 2022 r. – czy wówczas można twierdzić, że mamy do czynienia z „fabrycznie nowymi” robotami i urządzeniami?

Na szczęście Dyrektor KIS takich wątpliwości nie miał. Potwierdził jednoznacznie, że możliwość skorzystania z ulgi należy wiązać z momentem poniesienia podatkowego kosztu uzyskania przychodu. Zatem, w przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. fabrycznie nowych (wówczas) aktywów spełniających przesłanki objęcia ulgą na robotyzację przez podatnika osiągającego dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych – odpis amortyzacyjny dokonany w latach 2022-2026 będzie podlegał rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację. Podobnie będą mogły zostać rozliczone opłaty poniesione na podstawie umowy leasingu finansowego dotyczącej robotów przemysłowych.

Pozytywne stanowisko Dyrektora KIS wsparte jest przez literalne brzmienie przepisów ulgi na robotyzację. W naszej ocenie z zadowoleniem należy przyjąć, że przedmiotową ulgą zdaniem organu można objąć tak szeroki katalog kosztów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 17 sierpnia 2022 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.129.2022.2.AW