Wczoraj do Sejmu wpłynął projekt tzw. specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Oprócz niezwykle potrzebnych zmian dotyczących m.in. legalizacji pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, ustawa zawiera również niektóre z postulowanych zarówno przez nas, jak i inne firmy czy organizacje, zmian.

Poniżej przedstawimy syntetyczne ujęcie kluczowych zmian:

Zmiany podatkowe dla osób udzielających pomocy

Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych kosztów nabycia lub wytworzenia rzeczy / praw będących przedmiotem darowizny / nieodpłatnego świadczenia

Zgodnie z Projektem zarówno w ustawie o PIT, jak i ustawie o CIT, wprowadzono możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu wytworzenia lub ceny nabycia rzeczy lub praw, które następnie podatnik przekaże na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom stanu wojennego w Ukrainie wymienionym podmiotom, np. jednostkom samorządu terytorialnego czy organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego. Co ważne przepis obejmuje też darowizny przekazane na rzecz organizacji im równoważnych co do statusu w myśl przepisów obowiązujących w Ukrainie. Zaliczenie do kosztów jest możliwe o ile wcześniej wydatki nie zostały już zaliczone do kosztów podatkowych (w tym poprzez amortyzację)

Ponadto zgodnie z Projektem, kosztem mają być również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, jeżeli nieodpłatne świadczenie będzie miało na celu przeciwdziałanie skutkom stanu wojennego w Ukrainie i będzie świadczone na rzecz wskazanych w przepisach podmiotów.

Projektowane regulacje mają znaleźć zastosowanie, jeżeli darowizna zostanie dokonana, a nieodpłatne świadczenie będzie realizowane, w terminie od 24 lutego 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.

Brak przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń / darowizny

Projekt ustawy przewiduje również brak obowiązku zaliczenia do przychodów otrzymanych darowizn oraz nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. przez podatników wymienionych w art. 52zf ust.1, którzy otrzymali takie darowizny albo nieodpłatne świadczenia na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom stanu wojennego w Ukrainie. Analogiczne rozwiązania w tym zakresie mają zostać wprowadzone zarówno na gruncie ustawy o CIT, jak i ustawy o PIT

Zwolnienie z PIT specjalnego świadczenia pieniężnego na koszty zakwaterowania i wyżywienia

Ponadto zwolniona z PIT oraz CIT ma być wartość świadczenia pieniężnego, które może otrzymać osoba (zarówno fizyczna jak i prawna), która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Świadczenie takie ma być przyznawane na podstawie umowy zawartej z gminą na okres nie dłuższy niż 60 dni (możliwość wydłużenia w wyjątkowych przypadkach). Szczegóły świadczenia mają zostać określone rozporządzeniem.

Zmiany podatkowe dla Obywateli Ukrainy

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn

Przede wszystkim projekt zakłada zwolnienie z podatku od spadków i darowizn, nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy własności rzeczy lub praw majątkowych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. przez osoby fizyczne będące obywatelami Ukrainy, które w tym okresie przybyły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie. Obecnie, taka darowizna może być opodatkowana, jeśli m.in. jej wartość przekracza w ciągu pięciu lat – w przypadku nabywców zaliczonych do tzw. III grupy podatkowej – 4902 PLN.

Zwolnienie z PIT otrzymanych świadczeń

Dodatkowo projekt przewiduje zwolnienie z PIT świadczeń uzyskanych przez obywateli Ukrainy (pomoc humanitarną), którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 24 lutego do 30 czerwca 2022 r. w wyniku działań wojennych w Ukrainie. Zwolnienie obejmie świadczenia uzyskane od 24 lutego do 30 czerwca 2022 r. Przepis nie wymienia wprost o jakie świadczenia chodzi wskazując, że zwolniona jest pomoc humanitarna. Zgodnie z uzasadnieniem, ustawodawca celowo nie doprecyzował zakresy tych świadczeń z uwagi na ich dużą różnorodność. Zgodnie z uzasadnieniem również, pomocą humanitarną może być zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, tj. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności. Pomocą taką może być w konkretnym przypadku sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki, czy kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych. Co ważne, przepis nie ogranicza też zwolnienia do świadczeń otrzymanych od określonych organizacji.

Z projektem ustawy (i już zgłoszoną autopoprawką) można zapoznać się pod tym linkiem, a ma być ona procedowana w Sejmie jeszcze dziś.

WARTO DOCZYTAĆ: