Święta zbliżają się wielkimi krokami. Już niebawem na niebie wypatrywać będziemy pierwszej gwiazdki, aby zasiąść do wigilijnej kolacji. W ferworze przygotowań, upojeni zapachem choinki, kołysani dźwiękami kolęd i zatopieni w beztroskiej atmosferze, rzadko zwracamy uwagę na fakt, że również w tym magicznym okresie nieustannie towarzyszy nam fiskus i świat podatków. Wśród licznych przykładów takiej obecności, najprostszym wydaje się wigilijny stół, na którym znajdziemy tradycyjne potrawy, przygotowywane ze składników opodatkowanych według różnych stawek VAT. Co istotne, tegoroczna Wigilia będzie wyjątkowa – będzie bowiem ostatnią Wigilią w obowiązującym obecnie i powoli mijającym reżimie stawek VAT.

Już wkrótce (od 1 kwietnia 2020 r.) zacznie w pełni obowiązywać nowa matryca stawek VAT, która przyniesie wiele zmian w dotychczasowym opodatkowaniu wielu produktów, w tym także tych wykorzystywanych tradycyjnie podczas Świąt Bożego Narodzenia. Ministerstwo Finansów, niczym Święty Mikołaj przygotowało bowiem dla podatników nowelizację ustawy o VAT w zakresie stawek VAT, która dla jednych oznacza trafiony prezent, a dla innych niechcianą rózgę.

„Tańsze” dzielenie się opłatkiem

W tym roku składając świąteczne życzenia przełamiemy się opłatkiem opodatkowanym jeszcze według 8% stawki VAT, w przyszłym – właściwą stawką będzie już 5% stawka VAT. Zgodnie bowiem z obowiązującym aktualnie załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT (który grupuje towary i usługi opodatkowane stawką 8%) w pozycji 35 widnieją niektóre wyroby z grupowania PKWiU 10.72.19.0 w tym m. in. opłatki sakralne. Od 1 kwietnia 2020 r. opłatki sakralne ujęte zostaną w nowym załączniku nr 10 do ustawy o VAT – grupującym towary i usługi opodatkowane 5% stawką VAT.

Karp vs krewetki – tradycja czy nowoczesność? 5 czy 23%?

Fani tradycyjnych potraw, takich jak śledź czy karp nie muszą się martwić – zarówno w tym roku, jak i w przyszłych latach stawka VAT na ryby wyniesie – co do zasady – 5%. Większe zmartwienia mogą towarzyszyć miłośnikom owoców morza. Jeśli zechcą oni przygotować kolację wigilijną w ekskluzywnym stylu z wykorzystaniem np. krewetek czy ośmiornic, to od przyszłego roku stawka VAT na tego rodzaju produkty wzrośnie z 5 do 23%.

Mandarynki – trzynasta potrawa wigilijna

Dla wielu mandarynki i pomarańcze to nieodzowny symbol Bożego Narodzenia, którego nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Dla tych wszystkich mamy dobrą wiadomość! Co prawda, jeszcze w tym roku produkty te opodatkowane są 8% stawką VAT, a obecna ustawa o VAT przewiduje możliwość stosowania 5% stawki VAT wyłącznie w odniesieniu do selektywnie wybranych owoców. Niemniej jednak, już od 1 kwietnia 2020 r. na podstawie nowej matrycy stawek VAT mandarynki i pomarańcze oraz wszelkie owoce objęte zostaną 5% stawką VAT. Wskazuje na to pozycja 6, nowego załącznika nr 10 do ustawy o VAT, mówiąca o owocach i orzechach jadalnych; skórkach owoców cytrusowych lub melonów. Warto również zwrócić uwagę, że przywołana powyżej pozycja powinna sprawić radość także smakoszom pistacji – właściwa dla nich stawka VAT zmieni się bowiem z 8 na 5%.

Święta pachnące przyprawami

Nowelizacja ustawy o VAT porządkuje dotychczas występujące niedorzeczności dotyczące określenia właściwych stawek VAT dla przypraw. Od 1 kwietnia 2020 roku zasadniczo wszystkie przyprawy i ich mieszanki mają podlegać 8% stawce VAT. Powyższe oznacza reklasyfikację wielu przypraw pomiędzy stawkami VAT. Dla przykładu, opodatkowane obecnie 5% stawką nieprzetworzone przyprawy, takie jak: gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma – w przyszłym roku objęte zostaną 8% stawką VAT. Z kolei kontrowersyjna 23% stawka VAT na musztardę – zostanie obniżona do poziomu 8% i tym samym ostatecznie zrówna się ze stawką właściwą dla ketchupu.

Ostatnie święta przy kominku?

Nowa matryca stawek VAT eliminuje z towarów objętych 8% stawką VAT drewno opałowe. Powyższe oznacza, że od 1 kwietnia 2020 r. drewno opałowe objęte zostanie podstawową 23% stawką VAT. W rezultacie koszty opału drewnem mogą ulec zauważalnemu zwiększeniu! Tym samym, może warto zastanowić się nad alternatywnymi formami ogrzewania? Zwracamy uwagę na obowiązujące od niedawna regulacje podatkowe, na podstawie których wszystkie instalacje fotowoltaiczne mogą korzystać z 8% stawki VAT.

Podarunki świąteczne…

Magii Świąt Bożego Narodzenia dodaje fakt wzajemnego obdarowywania się prezentami. Nowa matryca stawek VAT wychodzi naprzeciw również w tym obszarze. Już w tym roku jako podarunek świąteczny możemy wybrać e-booki, których opodatkowanie w świetle omawianej nowelizacji ustawy o VAT obniżone zostało z 23 do 5%.

…i duży prezent od MF

Nie da się ukryć, że ten rok przyniósł podatnikom wiele zmian w prawie podatkowym. Część z nich przyjmowana była jako utrudnienia z szeregiem wątpliwości. W naszej ocenie, jest jednak jedna zmiana, którą wszyscy podatnicy powinni potraktować jako prezent od Ministerstwa Finansów, a mianowicie WIS – Wiążąca Informacja Stawkowa. Jest to instrument mający oficjalnie potwierdzać klasyfikację wyrobów i prawidłowość stosowanej stawki VAT. To niewątpliwie ułatwienie dla prowadzenia działalności gospodarczej i wyeliminowanie funkcjonującego dotychczas chaosu towarzyszącego ustalaniu prawidłowej stawki VAT.

Abstrahując od powyższego, wskazujemy, że wokół wigilijnego stołu zagościć powinien przede wszystkim spokój. Jeśli takowego, ze względów podatkowych Państwu brakuje, zawsze służymy pomocą.