W ostatnią środę w porządku obrad Sejmu w sposób nieco zaskakujący pojawił się ponownie punkt dotyczący nowej matrycy stawek VAT.

Przypomnijmy, że projekt został zdjęty z porządku obrad w trakcie pierwszego czytania 15 marca, w związku z jednoznacznie negatywnym przyjęciem przez posłów koalicji i opozycji zmian polegających na podniesieniu stawki VAT na napoje niegazowane z zawartością soku większą niż 20%, ale mniejszą niż 100%.

O tym, że zaprzestanie prac nad reformą niekoniecznie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli dzieje się w obronie interesów polskich sadowników, pisaliśmy tutaj.

Później z kręgów rządowych dobiegały do opinii publicznej dość sprzeczne sygnały – według jednych, prace nad nową matrycą stawek VAT zostały całkowicie zarzucone, według innych, miały być nadal prowadzone i wkrótce sformalizowane w postaci kolejnego projektu ustawy.

Jak wynika ze środowego posiedzenia Sejmu, opcja druga była znacznie bliższa prawdy. W toku debaty nad ustawą, przy kolejnej powszechnej krytyce jej treści w zakresie podwyższenia VAT na napoje owocowe, głosami koalicji rządowej, nowelizacja została odesłana do Komisji Finansów Publicznych. Co więcej, jednocześnie zapowiedziano wprowadzenie w niej poprawek zmierzających zasadniczo do utrzymania opodatkowania VAT napojów owocowych obniżoną stawką VAT.

Jak wynika z doniesień prasowych, istnieje szansa, że Komisja Finansów Publicznych poprawkami do nowej matrycy VAT ma szanse zająć się już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tj. w dniach 17-19 lipca.

Będziemy trzymać rękę na pulsie niecierpliwie oczekując kolejnych efektów prac parlamentarnych. Będą one o tyle ciekawe, że przy utrzymaniu obniżonych stawek VAT na napoje owocowe, reforma skutkować może poważnym uszczupleniem dochodów budżetowych. Żeby tak się nie stało, ktoś musi ją sfinansować. Niewykluczone zatem, że należy się spodziewać podniesienia VAT na inne towary lub usługi, celem złagodzenia negatywnych konsekwencji dla budżetu. Jakie towary zostaną objęte podwyżką? Czy będzie to wskazywane gdzieniegdzie drewno opałowe? Z pewnością lektura nowej matrycy będzie ciekawym zajęciem, a podatnicy, którzy zakładali, że zmian w stawkach od stycznia 2020 roku nie będzie, nie mogą jeszcze spać spokojnie.

Niezależnie jednak od stawek VAT, kluczową instytucją, jaka miała się pojawić w ramach nowej matrycy, jest Wiążąca Informacja Stawkowa, dająca pewność co do prawidłowości stosowania stawki VAT i mająca walor decyzji administracyjnej. Miejmy nadzieję, że prawodawca nie tylko wróci do tego pomysłu, ale też pozwoli na jak najszybsze jego uruchomienie, co powinno sprzyjać wyeliminowaniu niektórych obecnych wątpliwości stawkowych.